2014 Albatross Open
Kennedy/Shriver Aquatic Center, 5900 Executive Blvd, North Bethesda, MD
Saturday, March 15th, 2014
Sanction No. 104-S004
Hosted by the Montgomery Ancient Mariners
Meet director:
Cathy Gainor (cathygainor@yahoo.com)
Officials*:
Ellen Carey, Jim Carey, Tami Henneman, Amy Hsu, Carrie Tupper, Jared Wisor  
* All officials are currently certified by USA-Swimming and/or NCAA and/or YMCA
2014 Team Scores (Women, Men, Combined)
(Click here to skip to Men's results)
(Click here to skip to Relay results)
(Click here for to skip to Records and Special Awards)
Printable PDF version of results available here
Link to the Meet Announcement
Link to SwimPhone (unofficial meet data)
WOMEN
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
        MEET: M 35.28   3/26/1994 Becky Wood                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S       41.27      41.59    6  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
        MEET: M 1:18.47   3/26/1994 Becky Wood                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S     1:32.34         NS  
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:33.23  10/29/2011 MICAH LAWRENCE                             
        MEET: M 3:10.11   3/26/1994 Sheila Walsh                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S     3:25.00    3:18.72    6  
      45.46   51.55   50.83   50.88                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
        MEET: M 27.66   4/12/1997 Dori L Kauffman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl       30.00      30.88    6  
  2 Jones, Jamie              26 UC08                   36.79      37.12    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.28   4/15/2012 MARIA FUSTER, ESP                          
        NATL: N   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:00.09    4/9/2005 Kelly Bowman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     1:01.00    1:03.11    6  
      29.99   33.12                                                
  2 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     1:08.00    1:06.80    4  
      32.30   34.50                                                
  3 Hemady, Noura             28 District Of Colu     1:08.00    1:10.28    3  
      33.33   36.95                                                
  4 Jones, Jamie              26 UC08                 1:28.00    1:25.80    2  
      39.82   45.98                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 2:11.40    4/9/2005 Kelly Bowman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     2:15.00    2:18.91    6  
      31.75   35.41   36.18   35.57                                
  2 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     2:30.00    2:31.68    4  
      34.28   38.56   40.06   38.78                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:18.20  10/30/2011 CAROLINE SAXBY, GBR                        
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 4:39.88   3/25/1995 Jane A Kleine                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren-Shriner, Lindsey   26 District Of Colu     5:20.00    5:04.91    6  
      34.44   37.09   39.46   39.58   38.83   39.08   38.30   38.13
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 28.92    3/3/2012 DIANA MACMANUS                               
        MEET: M 32.49   4/12/1997 Jeri Ramsbottom                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                   36.75      35.62    6  
  2 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic       36.63      35.99    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
        MEET: M 1:07.86   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hemady, Noura             28 District Of Colu     1:19.34    1:20.32    6  
      38.86   41.46                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
        MEET: M 2:25.05   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic     2:54.20    2:51.28    6  
      42.11   44.48   43.12   41.57                                
  2 Hemady, Noura             28 District Of Colu     2:50.75    2:54.53    4  
      41.94   43.74   44.69   44.16                                
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38  10/28/2011 GEORGINA HEYN, GBR                         
        NATL: N 1:10.04   4/15/2012 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 1:19.19   3/23/1996 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:29.00    1:25.58    6  
      41.69   43.89                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 2:53.44   3/23/1996 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:55.00    2:48.10M   6  
      38.67   42.67   43.16   43.60                                
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.18    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:06.63   3/23/1996 Susan Leupold                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:17.50    1:13.48    6  
      34.03   39.45                                                
  2 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic     1:20.00    1:23.88    4  
      37.74   46.14                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.64    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 2:20.70   1/25/2014 ABIGAIL FISH                               
        MEET: M 2:36.86    4/9/2005 Alicia Markey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:35.00    2:30.03M   6  
      33.44   37.98   38.91   39.70                                
  2 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     2:30.00    2:35.02M   4  
      33.62   38.50   40.60   42.30                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 1:11.69    4/9/2005 Jennifer O'Reilly                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:18.50    1:16.70    6  
      35.89   40.81                                                
 -- Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     1:25.00         NS  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:28.82   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:35.00    2:32.60    6  
      33.19   39.75   43.85   35.81                                
  2 Warren-Shriner, Lindsey   26 District Of Colu     2:55.00    2:49.27    4  
      37.71   44.53   50.77   36.26                                
  3 Hemady, Noura             28 District Of Colu     2:52.58    2:56.41    3  
      38.53   44.60   51.94   41.34                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
        MEET: M 26.41   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters       28.89      28.97    6  
  2 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters        30.00      31.71    4  
  3 Madorno, Tiernan          30 National Capital       34.78      33.25    3  
  4 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl       35.00      36.37    2  
 -- Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan          40.14         NS  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                             
        NATL: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
        MEET: M 58.56   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl     1:15.00    1:16.44    6  
      36.40   40.04                                                
  2 Macary, Michele           30 Reston Masters S     1:20.00    1:18.85    4  
      37.91   40.94                                                
  3 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     1:25.47    1:28.24    3  
      42.40   45.84                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:07.00         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.60  11/20/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:13.86   3/29/2003 Amy K Weiss                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      2:50.50    2:32.30    6  
      33.20   37.69   40.58   40.83                                
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital     2:50.00    2:41.94    4  
      37.64   41.32   42.56   40.42                                
  3 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     2:30.00    2:42.72    3  
      35.42   40.71   43.18   43.41                                
  4 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl     2:50.00    2:45.91    2  
      38.22   41.60   43.60   42.49                                
  5 Macary, Michele           30 Reston Masters S     3:00.00    2:54.12    1  
      39.12   43.82   46.69   44.49                                
  6 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     3:04.86    3:08.22  
      45.05   49.60   50.01   43.56                                
  7 Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan        3:40.50    3:22.18  
      45.24   52.71   54.42   49.81                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN, USA                          
        NATL: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
        MEET: M 4:38.76    4/4/1998 Jane A West                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      5:43.87    5:34.11    6  
      35.35   39.60   41.82 1:26.07   43.87   44.24   43.30        
  2 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     6:48.50    6:49.81    4  
      47.96   52.26   54.09   53.50   54.25   53.28   50.11   44.36
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 32.15   3/27/1999 Susan O Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crumpler, Jane            33 Dmv Leviathan             NT      56.19    6  
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming        36.50         NS  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
        MEET: M 1:08.74   3/24/2007 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan        1:56.65    1:51.47    6  
      55.22   56.25                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:16.50         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.86   4/21/2012 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N 2:12.47  11/22/2008 L OBERSTAR-BROWN                           
        MEET: M 2:32.72   3/17/2012 Mollie Grover                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters     2:35.50    2:34.28    6  
      37.76   39.09   38.94   38.49                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
        MEET: M 36.71    4/6/2002 Cheryl Conlin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters       37.32      37.37    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:19.68    4/6/2002 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters     1:20.36    1:22.21    6  
      39.08   43.13                                                
  2 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     1:27.00    1:28.76    4  
      41.37   47.39                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:53.58    4/6/2002 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters     2:58.24    2:56.61    6  
      41.07   44.99   44.80   45.75                                
  2 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     3:19.00    3:09.77    4  
      42.28   48.05   50.40   49.04                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 27.89  12/10/2011 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 28.53   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters        30.00      31.48    6  
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital       41.20      39.41    4  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                           
        NATL: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
        MEET: M 1:11.66   3/21/2009 Jennifer O'Reilly                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      1:30.30    1:18.10    6  
      34.66   43.44                                                
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital     1:26.00    1:30.25    4  
      41.66   48.59                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:18.50         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:31.37   3/24/2007 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters     2:40.90    2:39.92    6  
      34.24   41.63   46.60   37.45                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
        MEET: M 27.17   3/25/2000 Beth O Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          36 DC Dept Of Recre       29.80      29.20    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                           
        NATL: N   54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                
        MEET: M 1:01.39   3/24/2007 Margaret Conze                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNerney, Katie           36 Marauder Masters          NT    1:10.23    6  
      33.26   36.97                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.13  11/23/2013 NORIKO INADA, USA                            
        NATL: N 28.13  11/23/2013 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 32.02   3/25/2000 Beth O Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Biles, Amber              39 Lane 4 Swimming        53.00         NS  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.37  11/16/2013 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:30.42   3/16/2013 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     2:52.22    2:50.37    6  
      41.87   43.02   43.24   42.24                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.87   3/25/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.97   9/22/2013 KATIE GLENN                                  
        MEET: M 36.78    4/9/2005 Cheryl Conlin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl       40.70      40.09    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.20   4/29/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 CYNTHIA LEWIS                              
        MEET: M 1:19.49   3/20/2004 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl     1:28.00    1:27.63    6  
      41.36   46.27                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        MEET: M 2:52.86   3/20/2004 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     3:17.85    3:15.61    6  
      45.31   49.73   50.53   50.04                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.28   12/8/2012 R.CRESCENTINI, ITA                           
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
        MEET: M 30.02   3/24/2007 Margaret Conze                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          36 DC Dept Of Recre       31.50      31.15    6  
  2 McNerney, Katie           36 Marauder Masters       40.20      37.12    4  
 -- Biles, Amber              39 Lane 4 Swimming        56.00         NS  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.17   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
        MEET: M 1:08.23   3/25/2000 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl     1:25.00    1:24.63    6  
      41.78   42.85                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.69  11/18/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:32.75   3/16/2013 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     2:56.92    2:58.79    6  
      43.93   44.74   49.74   40.38                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
        MEET: M 26.22   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       26.22      26.42    6  
  2 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming        27.59      27.84    4  
  3 McVeigh, Jennifer         42 Germantown Maryl       41.85      42.66    3  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 57.58   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       57.58      57.58M   6  
      27.26   30.32                                                
  2 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming      1:01.46    1:02.41    4  
      30.19   32.22                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:20.70   3/15/2008 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl     2:54.10    2:52.43    6  
      39.66   43.72 1:29.05                                        
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 5:01.87   3/15/2008 Denise Noznesky                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     6:00.00    6:00.33    6  
      40.74   45.29   46.95   46.54   46.37   45.80   45.60   43.04
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.96   5/20/2012 GISELE PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
        MEET: M 32.19    4/1/2006 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl       42.80      42.70    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
        MEET: M 1:10.09    4/1/2006 Susan Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     1:20.55    1:26.64    6  
      41.42   45.22                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.20    8/5/2012 LINLEY FRAME, AUS                            
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 38.13   3/20/2004 Patricia M Powis                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       34.25      34.67M   6  
  2 Gebert, Claudia           43 District Of Colu     1:03.00      59.79    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:21.69   3/20/2004 Patricia M Powis                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rome, Erica               43 Maryland Masters     1:52.31    1:50.00    6  
      52.52   57.48                                                
  2 Gebert, Claudia           43 District Of Colu     2:30.00    2:11.87    4  
    1:04.45 1:07.42                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 3:01.73   3/31/2001 Penny S Bates                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rome, Erica               43 Maryland Masters     3:59.70    4:04.52    6  
      54.42 1:00.02 1:02.31 1:07.77                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
        MEET: M 28.19   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming        29.69      29.93    6  
  2 Scranton, Megan           42 Marauder Masters       32.61      37.02    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:05.49   3/31/2001 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     1:24.00    1:30.41    6  
      39.47   50.94                                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:09.20   3/31/2001 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     1:16.48    1:24.30    6  
      38.68   45.62                                                
  2 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     1:30.00    1:29.83    4  
      41.24   48.59                                                
  3 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl     1:28.67    1:31.64    3  
      44.12   47.52                                                
 -- Rome, Erica               43 Maryland Masters     1:55.17         DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
      56.48   54.75                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 2:40.73   3/15/2008 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     2:55.16    3:14.01    6  
      38.13   49.90 1:00.75   45.23                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.37   5/18/2013 M.THERESE FUZZATI, FRA                       
        NATL: N 26.59   12/8/2013 FALL WILLEBOORDSE                            
        MEET: M 28.94   3/20/2010 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valis, Carole             49 Germantown Maryl       32.00      31.30    6  
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie       34.50      34.60    4  
  3 Gan, Jody                 49 Montgomery Ancie       38.84      38.48    3  
  4 Svejda, Andrea            45 Montgomery Ancie     1:00.00      45.65    2  
  5 Chu, Jan                  47 Sunfish Masters        48.65      55.32    1  
 -- Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       34.24         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:04.51   3/15/2008 Florence Emanuel                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     1:08.00    1:08.32    6  
      32.57   35.75                                                
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie     1:17.00    1:17.29    4  
      35.86   41.43                                                
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters     1:15.75    1:19.65    3  
      35.97   43.68                                                
  4 O'Malley, Lesley          47 Tollefson Swimmi          NT    1:26.07    2  
      41.28   44.79                                                
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       1:32.90         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:22.82   3/17/2012 Denise Noznesky                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     2:28.00    2:31.15    6  
      34.24   37.63   39.34   39.94                                
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie     2:48.00    2:46.90    4  
      38.33   41.95   43.75   42.87                                
  3 Gan, Jody                 49 Montgomery Ancie     3:16.30    3:26.33    3  
      44.06   53.91 1:48.36                                        
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       4:34.95         NS  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 4:57.81    4/6/2002 Katherine A Branc                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     5:15.00    5:17.48    6  
      35.08   39.07   39.97   40.44   40.71   40.89   40.76   40.56
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        MEET: M 31.06   3/16/2013 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital       30.70      30.76M   6  
  2 Chu, Jan                  47 Sunfish Masters        56.48    1:03.27    4  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:08.88   3/16/2013 Susan Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital     1:08.88    1:08.38M   6  
      32.87   35.51                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.81   3/17/2013 ANNA HAMMER, SWE                             
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 37.65   3/16/2013 Lisa Groves                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters        38.50      38.51    6  
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl       42.42      43.75    4  
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       45.10      43.80    3  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.64   3/16/2013 ANNA HAMMER, SWE                           
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:24.69   3/16/2013 Lisa Groves                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      1:25.00    1:24.08M   6  
      38.90   45.18                                                
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     1:31.95    1:35.74    4  
      45.22   50.52                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.00  11/21/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:38.00  11/21/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 3:03.11   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      3:10.00    3:04.34    6  
      39.75   45.90   48.48   50.21                                
  2 O'Malley, Lesley          47 Tollefson Swimmi          NT    3:51.89    4  
      51.57   58.55 2:01.77                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 29.43   3/16/2013 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital       29.27      29.53    6  
  2 Valis, Carole             49 Germantown Maryl       37.80      36.84    4  
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       39.87      40.33    3  
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776         49.94         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.47  11/20/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:03.47  11/20/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:09.80   3/21/2009 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     1:35.62    1:34.35    6  
      44.11   50.24                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:36.88   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     3:28.62    3:30.41    6  
      46.73   53.02   56.04   54.62                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:14.69    4/1/2006 Lisa Van Pelt-Dil                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      1:20.00    1:17.63    6  
      37.06   40.57                                                
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       1:55.79         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:38.78   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     2:45.00    2:47.96    6  
      37.06   43.16   48.92   38.82                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   4/17/2011 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: N 27.91   12/8/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 28.54   3/19/2011 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                52 North Carolina M       29.00      27.67W   6  
  2 Whyler, Elaine            54 Marauder Masters          NT      35.63    4  
  3 Pohida, Marie             50 Health Unlimited       35.91      35.96    3  
  4 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie       46.65      50.48    2  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:04.25   3/19/2011 Carolyn Voorhees                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth Elliott   50 UC09                 1:09.50    1:11.51    6  
      33.69   37.82                                                
  2 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     1:20.32    1:21.25    4  
      38.97   42.28                                                
  3 Gilgore, Deborah          54 Montgomery Ancie     1:28.00    1:28.44    3  
      42.79   45.65                                                
  4 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     1:50.47    1:53.27    2  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
        MEET: M 2:19.73   3/19/2011 Kelly Parker Pala                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     2:57.29    2:56.45    6  
      39.93   44.19 1:32.33                                        
  2 Gilgore, Deborah          54 Montgomery Ancie     3:08.00    3:11.44    4  
      44.84   48.56   50.26   47.78                                
  3 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters     3:30.00    3:23.30    3  
      45.43   50.64   55.18   52.05                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:34.81   1/29/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
        MEET: M 5:35.73    4/1/2006 Elizabeth Hogan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     8:47.30    8:30.13    6  
      55.62 1:01.18 1:03.41 2:11.66 3:18.26                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 30.58   3/19/2011 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        30.65      31.42    6  
  2 Walsh, Sue                52 North Carolina M       33.60      33.55    4  
  3 Whyler, Elaine            54 Marauder Masters       50.00      41.89    3  
  4 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters       55.00      52.49    2  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.12    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:08.85   3/17/2012 LESLIE LIVINGSTON                          
        MEET: M 1:08.85   3/17/2012 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters     1:44.47    1:56.29    6  
      55.73 1:00.56                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.94    1/9/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:28.22   12/8/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 2:34.69   3/15/2008 Lisa Van Pelt-Dil                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     3:28.80    3:28.18    6  
      49.15   54.12 1:44.91                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.96  11/24/2012 MONICA CORO, ITA                             
        NATL: N 36.71  12/14/2013 KIM CROUCH                                   
        MEET: M 38.29   3/20/2010 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        37.50      36.87M   6  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 29.25   3/16/2013 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        29.99      29.64    6  
  2 Menes, Rebecca            53 District Of Colu       58.00      51.35    4  
 -- Deal, Elisabeth Elliott   50 UC09                   33.50         NS  
 -- Walsh, Sue                52 North Carolina M       31.70         NS  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.28    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:09.68   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 1:21.39   3/19/2011 Kim Brightwell                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Livingston, Leslie        53 Patriot Masters      1:15.10         NS  
 -- Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     2:17.21         NS  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES, USA                          
        NATL: N 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 2:55.43    4/1/2006 Elizabeth Hogan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menes, Rebecca            53 District Of Colu     4:08.00    4:01.27    6  
    2:06.46 1:03.45   52.14                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
        MEET: M 32.42   3/17/2012 Lisa Coakley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Barbara              55 UC12                   40.00      36.41    6  
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl       46.97      48.40    4  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:15.30   3/19/2011 Lynn Wymelenberg                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Barbara              55 UC12                 1:40.00    1:25.25    6  
      40.37   44.88                                                
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl     1:47.66    1:48.37    4  
      49.97   58.40                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:41.36   3/21/2009 Barbara Protzman                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Linda              59 Montgomery Ancie     3:45.00    3:25.17    6  
      45.50   52.24   54.04   53.39                                
  2 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie     3:46.43    3:57.26    4  
      48.87   59.61 1:07.53 1:01.25                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
        MEET: M 40.30   3/17/2012 Lisa Coakley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie       53.29      49.30    6  
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl     1:01.79      59.82    4  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.29   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 38.62   12/9/2012 BETH ESTEL                                   
        MEET: M 41.45   3/19/2011 Amy Cooley                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl       47.00      45.05    6  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.45   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:24.43  10/20/2013 JENNY COOK                                 
        MEET: M 1:30.35   3/19/2011 Amy Cooley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     1:36.00    1:38.73    6  
      46.76   51.97                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.48   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
        MEET: M 3:14.71   4/12/1997 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     3:40.00    3:29.41    6  
      47.65   52.98   54.44   54.34                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13   12/7/2013 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: N 31.13   12/7/2013 VAL\GRANGER                                  
        MEET: M 34.88   3/20/2010 Jeanne Lappin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl       35.00      35.00    6  
  2 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie     1:30.00      50.76    4  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:17.39   3/16/2013 Jeanne Lappin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     1:18.00    1:17.54    6  
      37.53   40.01                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:54.99   3/16/2013 Jeanne Lappin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     2:55.00    3:02.76    6  
      41.57   43.71   49.35   48.13                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.66   6/23/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:21.22   3/20/2010 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     1:30.00    1:30.05    6  
      44.39   45.66                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:51.87   3/20/2010 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     2:55.00    2:56.48    6  
      36.57   47.30   54.32   38.29                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.23   12/7/2013 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 29.23   12/7/2013 LAURA VAL                                    
        MEET: M 34.19   3/15/2008 Janet Jastremski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste       33.83      33.99M   6  
  2 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters       35.00      35.35    4  
  3 Honberg, Lynda            62 Montgomery Ancie       47.00      47.16    3  
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     1:50.00         NS  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.84   12/6/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:03.84   12/6/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:09.97   3/19/2011 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     1:16.72    1:16.32    6  
      36.41   39.91                                                
  2 Honberg, Lynda            62 Montgomery Ancie     1:50.00    1:42.84    4  
 -- Wagner, Cheryl            62 Terrapin Masters     1:30.00        SCR  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:31.02   3/17/2012 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     2:35.00    2:36.40    6  
      37.23   40.13   40.41   38.63                                
  2 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     2:45.67    2:47.43    4  
      37.87   43.17   43.78   42.61                                
 -- Wagner, Cheryl            62 Terrapin Masters     3:10.00         NS  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:13.55  11/12/2011 DEB WALKER                                 
        MEET: M 3:18.25   3/31/2001 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     4:40.00         NS  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.47   12/8/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:11.47   12/8/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:21.46   3/17/2012 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     1:34.00    1:25.94    6  
      40.51   45.43                                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.07   10/6/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:15.07   10/6/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:26.42   3/23/1996 Jayne Bruner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     1:25.00    1:26.37M   6  
      41.45   44.92                                                
  2 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     1:27.78    1:27.99    4  
      40.20   47.79                                                
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     1:40.00         NS  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.82  10/23/2011 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 32.35   3/19/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   33.13      33.04    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 1:19.78   3/24/2007 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             68 UC10                 1:26.37    1:30.68    6  
      43.94   46.74                                                
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      2:26.19         NS  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 2:57.89   3/24/2007 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             68 UC10                 3:09.99    3:11.62    6  
      44.85   49.19   49.23   48.35                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 35.58   3/19/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   36.95      37.24    6  
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      1:38.62         NS  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 1:19.08   3/19/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                 1:22.24    1:20.56    6  
      39.16   41.40                                                
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      3:41.13         NS  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: N 42.02  11/12/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 42.35    4/9/2005 Joann Leilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie       46.17      46.06    6  
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      1:49.51         NS  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 1:32.37   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     1:41.00    1:40.23    6  
      48.70   51.53                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 3:17.44   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     3:36.19    3:30.23    6  
      49.37   52.18   54.97   53.71                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 35.06   5/21/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 34.53  10/13/2013 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 35.52   3/16/2013 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   35.52      35.78    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.41   11/5/2011 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:25.67   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
        MEET: M 1:31.00   3/19/2011 Margot Pettijohn                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     1:37.29    1:39.13    6  
      46.20   52.93                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:15.63  11/10/2012 CAROLYN BOAK, USA                          
        NATL: N 3:15.63  12/10/2012 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Sally              69 Maryland Masters     3:45.00    3:58.73    6  
      55.99 1:00.43 1:01.44 1:00.87                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.34  11/27/2010 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 35.66   3/19/2011 Beth Schreiner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters       36.00      37.81    6  
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters       44.14      50.85    4  
  3 Carter, Linda             72 Germantown Maryl       55.00      59.10    3  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:22.71   3/19/2011 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters     1:23.37    1:28.30    6  
      42.55   45.75                                                
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     1:45.70    1:57.49    4  
      52.37 1:05.12                                                
  3 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     2:00.00    2:06.37    3  
    1:01.34 1:05.03                                                
  4 Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      2:05.88    2:07.73    2  
      58.97 1:08.76                                                
  5 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     1:55.00    2:09.25    1  
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:08.87   3/19/2011 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters     3:20.00    3:18.18    6  
      44.76   50.65   52.53   50.24                                
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     4:11.30    4:32.41    4  
      55.97 1:09.76 1:15.03 1:11.65                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.44   1/26/2013 E.KETELSEN, DEN                              
        NATL: N 40.58   4/15/2012 JOY WARD                                     
        MEET: M 43.63    4/1/2006 Nancy Brown                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters       47.00      46.95    6  
  2 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     1:05.00    1:03.44    4  
  3 Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      1:03.80    1:05.04    3  
  4 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     1:08.00    1:06.43    2  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.25   5/20/2012 SATOKO TAKEUJI, JPN                        
        NATL: N 1:29.64   4/14/2012 JOY WARD                                   
        MEET: M 1:34.24    4/1/2006 Nancy Brown                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     2:10.00    2:23.15    6  
 -- Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      2:13.55         NS  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
        MEET: M 44.32   3/21/2009 Joann Leilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     1:15.00    1:29.41    6  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:39.44   3/19/2011 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     2:20.00    2:39.63    6  
    1:17.62 1:22.01                                                
 -- Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     2:13.80         DQ  
      One hand touch - breast
    1:10.79 1:21.96                                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.59    6/9/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 37.33   3/19/2011 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters       39.30      39.99    6  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:28.71   3/17/2012 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     1:32.38    1:30.09    6  
      40.57   49.52                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.65   1/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 6:41.30    4/9/2005 Lucy Brown                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     3:40.00    3:35.21M   6  
      47.58   55.44   56.72   55.47                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.79   2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 49.47   11/3/2013 ANNE WILLIAMS                                
        MEET: M 51.86   3/19/2011 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master       49.47      46.20N   6  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:49.45   10/6/2013 ANNE WILLIAMS                              
        MEET: M 2:12.47   3/21/2009 Janet Moeller                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master     1:49.45    1:40.82N   6  
      48.41   52.41                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:33.03   4/17/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 3:50.88   10/6/2013 ANNE WILLIAMS                              
        MEET: M 5:31.06   3/23/1996 Mimi Lee                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master     3:50.88    3:36.56N   6  
      49.82   54.58   55.92   56.24                                
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.38   5/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:48.05   3/19/2011 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     1:52.00    1:53.05    6  
      55.11   57.94                                                
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.92    4/8/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     9:45.00    9:21.03    6  
    1:02.78 1:05.70 1:11.44 1:13.83 1:12.06 2:26.43 1:08.96        
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 46.10   5/21/2011 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
        MEET: M 56.16   3/20/2004 Sarah T Allnutt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     1:00.59    1:01.53    6  
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.88   7/17/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:59.15  11/22/2009 NANCY KINNEY                               
        MEET: M 4:35.24    4/4/1998 Anne I Walker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     5:00.00    4:39.87    6  
                    1:11.08 1:13.38                                
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.76   2/26/2011 A.VAN OBBERGHEN, BEL                       
        NATL: N 1:57.31   8/20/2011 ANN HIRSCH                                 
        MEET: M 2:34.23   3/31/2001 Jane W Dougherty                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     2:30.00    2:30.12M   6  
    1:11.83 1:18.29                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   45.57    4/9/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N   48.85   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:09.25   3/17/2012 Joan Waldbaum                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     1:09.00    1:13.43    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08    4/1/2012 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 1:58.02  11/21/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:02.95   3/27/1993 Elsa Mattila                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     2:40.50    2:39.55M   6  
    1:12.42 1:27.13                                                
 
Women 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.18   3/31/2012 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 4:35.51  10/28/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     6:45.00    6:56.81    6  
                    1:54.43                                        
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.46   4/10/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:56.65   3/24/2007 Jean Troy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     3:10.59    2:22.92    6  
    2:26.58     
MEN
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        MEET: M 24.31   4/12/1997 Robert Butcher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl       30.00      26.99    6  
  2 Clark, Kempsey            24 Germantown Maryl       29.40      30.24    4  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        MEET: M 55.59   3/26/1994 Christopher M Ben                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl     1:04.00      59.93    6  
      27.70   32.23                                                
  2 Stoica, David             22 Montgomery Ancie     1:19.73    1:21.59    4  
      36.57   45.02                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        MEET: M 2:05.32   4/12/1997 Russell J Kominsk                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Kempsey            24 Germantown Maryl     2:20.50    2:26.16    6  
      34.65   38.43   39.36   33.72                                
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.91  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
        MEET: M 56.79   3/17/2012 Josh Hafkin                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl     1:10.00    1:08.03    6  
      31.61   36.42                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14  12/15/2012 MICHAEL ARNOLD                               
        MEET: M 27.28   3/27/1993 Jeffrey H Roddin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl       33.00      29.06    6  
  2 Stoica, David             22 Montgomery Ancie       41.50      42.02    4  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.08   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 22.08   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 23.89   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Christoper           26 UC10                   25.00      24.45    6  
  2 Compton, Taylor           26 Lane 4 Swimming        25.09      24.85    4  
  3 Javaid, Usman             27 UC12                   26.98      26.65    3  
  4 Zacharias, John           28 UC08                   29.78      26.83    2  
 -- Von Ahsen, John           28 Germantown Maryl     1:00.00         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.29  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 48.29  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 52.73   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Christoper           26 UC10                   58.88      55.67    6  
      26.00   29.67                                                
  2 Compton, Taylor           26 Lane 4 Swimming        55.43      55.90    4  
      26.64   29.26                                                
  3 Javaid, Usman             27 UC12                   58.76      59.62    3  
      27.72   31.90                                                
  4 Zacharias, John           28 UC08                 1:01.72      59.92    2  
      28.12   31.80                                                
  5 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:11.00    1:05.91    1  
      31.24   34.67                                                
  6 Parisi, Michael           29 District Of Colu     1:20.00    1:12.31  
      34.50   37.81                                                
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast       58.00         NS  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.90   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                       
        NATL: N 1:44.90   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                            
        MEET: M 1:56.99   3/17/2012 Bryan Rivera                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Sam               29 Lane 4 Swimming      2:08.94    2:09.06    6  
      29.77   32.24   33.39   33.66                                
  2 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 2:30.00    2:21.51    4  
      30.99   35.11   37.08   38.33                                
  3 George, Jason             27 Germantown Maryl     2:30.00    2:36.53    3  
      36.28   40.02   40.97   39.26                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:57.03  12/14/2013 ERIC NILSSON                               
        MEET: M 4:17.94   3/20/2004 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Jason             27 Germantown Maryl     5:31.60    5:32.41    6  
      37.09   41.26   41.63   42.75   43.21   42.21   41.72   42.54
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 29.73   4/12/1997 Christopher M Ben                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Jarryd             29 UC10                   27.50      26.28M   6  
  2 Zacharias, John           28 UC08                   33.94      33.18    4  
  3 Von Ahsen, John           28 Germantown Maryl     1:05.00    1:01.20    3  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.23   9/25/2011 LEONARDO SUMIDA, BRA                         
        NATL: N 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
        MEET: M 56.02   3/20/2010 Jarryd Botha                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast     1:08.00         NS  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN, USA                           
        NATL: N 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN                                
        MEET: M 30.76   3/23/1996 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Jarryd             29 UC10                   31.50      29.57M   6  
  2 Fay, Christoper           26 UC10                   34.00      33.00    4  
  3 McCarren, Charles         29 National Capital       33.19      33.01    3  
  4 Mason, Jacob              27 Reston Masters S       34.50      35.17    2  
  5 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu       36.00      37.18    1  
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast       34.00         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN, USA                         
        NATL: N   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN                              
        MEET: M 1:08.37   3/23/1996 Michael Bagshaw                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarren, Charles         29 National Capital     1:13.52    1:11.95    6  
      33.75   38.20                                                
  2 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:25.00    1:20.33    4  
      38.17   42.16                                                
  3 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 1:25.00    1:21.19    3  
      38.88   42.31                                                
  4 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:20.00    1:22.29    2  
      39.13   43.16                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.68  11/17/2013 RYO KOBAYASHI, JPN                         
        NATL: N 2:11.26   1/17/2014 MARCUS TITUS                               
        MEET: M 2:30.76    4/9/2005 Peter Fehring                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarren, Charles         29 National Capital     2:40.40    2:37.91    6  
      34.52   39.09   41.08   43.22                                
  2 George, Jason             27 Germantown Maryl     3:05.17    3:03.68    4  
      41.74   45.85   47.81   48.28                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.53  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 23.53  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 26.12   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Javaid, Usman             27 UC12                   28.30      28.29    6  
  2 Brown, Jeremy             27 UC08                      NT      30.97    4  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.45   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 52.45   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 57.99    4/1/2006 Matthew Zuiderhof                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Javaid, Usman             27 UC12                 1:03.52    1:04.48    6  
      29.43   35.05                                                
  2 Brown, Jeremy             27 UC08                      NT    1:08.57    4  
      31.64   36.93                                                
  3 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:15.00    1:11.81    3  
      32.89   38.92                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   53.47   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                       
        NATL: N   53.47   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                            
        MEET: M 1:00.31    4/1/2006 Matthew Zuiderhof                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Jeremy             27 UC08                 1:10.00    1:11.10    6  
      32.93   38.17                                                
  2 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:25.00    1:13.33    4  
      34.68   38.65                                                
  3 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 1:10.00    1:14.54    3  
      34.82   39.72                                                
  4 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:13.00    1:14.63    2  
      34.95   39.68                                                
  5 Parisi, Michael           29 District Of Colu     1:35.00    1:31.00    1  
      42.91   48.09                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: N 1:59.79  10/13/2013 ADAM RITTER                                
        MEET: M 2:12.26   3/20/2004 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Jason             27 Germantown Maryl     2:44.24    2:47.52    6  
      34.80   44.96   46.07   41.69                                
  2 Parisi, Michael           29 District Of Colu     3:00.00    3:17.01    4  
      37.64   51.25 1:48.12                                        
 -- Brown, Jeremy             27 UC08                 2:30.00         NS  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        MEET: M 52.23   3/24/2007 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     1:00.10    1:00.98    6  
      28.92   32.06                                                
  2 Thill, Geoffrey           31 Crossing Current     1:05.99    1:02.73    4  
      29.11   33.62                                                
  3 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT    1:05.69    3  
      32.02   33.67                                                
  4 Eastman, Jeff             34 National Capital     1:15.00    1:06.25    2  
      31.09   35.16                                                
  5 Connors, Dana             34 District Of Colu     1:05.00    1:07.14    1  
      31.92   35.22                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.52  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:01.03    4/1/2006 Troy Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Dana             34 District Of Colu     2:34.66    2:32.06    6  
      34.03   38.54   39.79   39.70                                
  2 Eastman, Jeff             34 National Capital     2:45.00    2:34.02    4  
      36.26   39.84   40.43   37.49                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 4:33.79   3/20/2010 Jeffrey Strahota                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters     4:25.00    4:20.47M   6  
      30.08   32.41   32.64   32.90   33.19   33.21   33.45   32.59
  2 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     4:44.36    4:48.69    4  
      33.14   36.15   36.26   37.09   37.04   37.01   36.95   35.05
  3 Thill, Geoffrey           31 Crossing Current     4:52.81    4:49.47    3  
      32.47   35.68   36.53   37.04   37.13   36.84   37.24   36.54
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
        MEET: M 29.31   3/21/2009 Jose-Luis Gallagh                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                   33.00      30.65    6  
  2 Harvey, Todd              34 District Of Colu       32.00      31.43    4  
  3 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl       34.56      34.88    3  
  4 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT      36.70    2  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        MEET: M 1:00.00   3/26/1994 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                 1:11.77    1:05.24    6  
      31.08   34.16                                                
  2 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     1:10.00    1:09.71    4  
      33.63   36.08                                                
  3 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl     1:16.64    1:18.00    3  
      38.22   39.78                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        MEET: M 2:16.45   3/26/1994 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl     2:54.00    2:55.02    6  
      41.03   44.74   45.20   44.05                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
        MEET: M 29.87   3/21/2009 Blake Holden                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        32.19      31.51    6  
  2 Chandlee, David           33 UC08                   33.00      33.05    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: N 1:00.81   10/8/2011 ED MOSES                                   
        MEET: M 1:04.81   3/21/2009 Blake Holden                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chandlee, David           33 UC08                 1:09.00    1:10.83    6  
      33.09   37.74                                                
  2 Williams, Stuart          34 Patriot Masters      1:09.77    1:11.99    4  
      33.98   38.01                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
        MEET: M 26.02   3/24/2007 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters       27.50      27.06    6  
  2 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        26.18      27.30    4  
  3 Harvey, Todd              34 District Of Colu       28.50      28.02    3  
  4 Kilner, Jeffrey           32 UC08                   30.63      29.28    2  
  5 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters       29.92      30.28    1  
  6 Eastman, Jeff             34 National Capital       31.00      31.80  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.63  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        MEET: M 57.47   3/25/2000 Jeffrey H Roddin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        59.59    1:00.89    6  
      28.34   32.55                                                
  2 Harvey, Todd              34 District Of Colu     1:04.00    1:01.63    4  
      28.36   33.27                                                
  3 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT    1:17.40    3  
      33.88   43.52                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: N 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:12.51   3/25/2000 Jeffrey H Roddin                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Todd              34 District Of Colu     2:25.00    2:24.31    6  
      31.20   35.52   37.85   39.74                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N   55.77  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                          
        MEET: M 1:02.38   3/16/2013 Adam Barley                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                 1:15.00    1:06.19    6  
      30.11   36.08                                                
  2 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     1:10.11    1:09.60    4  
      32.09   37.51                                                
  3 Connors, Dana             34 District Of Colu     1:23.28    1:19.85    3  
      36.63   43.22                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:17.45   3/23/1996 Erik Kielin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters     2:17.00    2:14.53M   6  
      28.51   34.35   39.11   32.56                                
  2 Chandlee, David           33 UC08                 2:28.80    2:24.92    4  
      30.87   36.64   41.50   35.91                                
  3 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     2:32.32    2:29.45    3  
      31.14   39.77   42.89   35.65                                
  4 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     2:35.00    2:34.83    2  
      31.97   38.73   47.59   36.54                                
  5 Connors, Dana             34 District Of Colu     3:03.10    2:53.18    1  
      34.96   46.35   50.99   40.88                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
        MEET: M 24.05   3/25/2000 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl       27.00      26.71    6  
  2 Nakahodo, Sidney          39 National Capital       25.90      28.03    4  
  3 Miller, Jeffrey           37 National Capital       28.35      28.50    3  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       26.34         NS  
 -- De Hart, Pieter           36 Stonewall Master       26.26         NS  
 -- Casp, Justin              38 Montgomery Ancie       32.00         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
        MEET: M 53.06   3/25/2000 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master       56.69      56.74    6  
      26.84   29.90                                                
  2 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl     1:00.00      58.60    4  
      27.80   30.80                                                
  3 Wood, Don                 36 Montgomery Ancie     1:10.00    1:01.83    3  
      28.94   32.89                                                
  4 Miller, Jeffrey           37 National Capital     1:05.50    1:05.71    2  
      32.10   33.61                                                
  5 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie     1:20.00    1:08.82    1  
      33.16   35.66                                                
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       58.00         NS  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        MEET: M 1:59.73   3/27/1999 Dale McElhattan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master     2:08.20    2:07.01    6  
      28.49   32.32   33.43   32.77                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     2:15.50    2:11.83    4  
      30.07   33.37   33.91   34.48                                
  3 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     2:25.00    2:21.39    3  
      33.06   36.10   36.46   35.77                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        MEET: M 4:23.01   3/25/2000 Stephen A Bauman                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle             39 National Capital     5:44.42    5:42.03    6  
      39.57   43.17   43.95   43.83   43.67   43.37   43.36   41.11
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
        MEET: M 26.84   3/23/1996 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          39 National Capital       29.72      31.41    6  
  2 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie       35.14      33.84    4  
  3 Ahlgren, Kyle             39 National Capital       42.22      42.47    3  
  4 Omoniyi, Adewale          36 Dmv Leviathan             NT    1:31.92    2  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       32.64         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 58.25   3/23/1996 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          39 National Capital     1:05.95    1:06.83    6  
      32.35   34.48                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 2:07.12   3/25/2000 Jerome A Frentsos                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master     2:21.22    2:21.12    6  
      32.87   35.47   36.49   36.29                                
  2 Gallagher, Jose-Luis      38 Lane 4 Swimming      2:21.90    2:22.24    4  
      35.53   36.83   35.57   34.31                                
  3 Nakahodo, Sidney          39 National Capital     2:35.81    2:35.12    3  
      36.55   41.13   40.15   37.29                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
        MEET: M 28.82    4/4/1998 Wally C Dicks                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl       33.00      32.96    6  
  2 Wood, Don                 36 Montgomery Ancie       38.00      34.61    4  
  3 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl       38.00      35.78    3  
  4 Miller, Jeffrey           37 National Capital       36.65      36.99    2  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       35.26         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.18   9/15/2013 RYOSUKE IMAI, JPN                          
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
        MEET: M 1:03.18    4/4/1998 Wally C Dicks                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     1:24.00    1:22.71    6  
      39.47   43.24                                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.72   3/20/2011 LARS FROLANDER, SWE                          
        NATL: N 24.87   12/1/2012 GLENN COUNTS                                 
        MEET: M 26.35   3/25/2000 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl       29.30      30.05    6  
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu       29.34      30.09    4  
  3 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie       35.00      32.15    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO, USA                          
        NATL: N 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO                               
        MEET: M 58.59   3/24/2007 Jeffrey Roddin                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl     1:07.00    1:06.65    6  
      30.28   36.37                                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     1:11.00    1:07.97    4  
      31.46   36.51                                                
  3 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie     1:30.00    1:13.88    3  
      34.96   38.92                                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS, USA                            
        NATL: N 56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS                                 
        MEET: M 59.11   3/25/2000 Jerome A Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl     1:15.00    1:08.11    6  
      32.55   35.56                                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     1:11.00    1:11.02    4  
      32.23   38.79                                                
  3 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl     1:09.31    1:11.20    3  
      33.96   37.24                                                
  4 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     1:15.00    1:13.52    2  
      33.70   39.82                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 23.13   8/15/2013 BRIAN JACOBSON                               
        MEET: M 24.51    4/6/2002 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       25.25      25.51    6  
  2 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming        27.58      28.55    4  
  3 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       27.90      28.59    3  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 54.02    4/6/2002 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     1:05.00    1:01.83    6  
      30.09   31.74                                                
  2 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming      1:02.90    1:03.01    4  
      29.23   33.78                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
        MEET: M 2:00.90   3/16/2013 Daniel Bellin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     2:16.00    2:17.91    6  
      32.10   34.84   35.94   35.03                                
  2 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     2:28.78    2:30.50    4  
      34.23   38.64   39.29   38.34                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 27.44   3/31/2001 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       38.60      34.83    6  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.53   12/8/2013 STEVE WEST, USA                              
        NATL: N 28.53   12/8/2013 STEVE WEST                                   
        MEET: M 29.92   3/24/2007 Wally Dicks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       32.90      32.20    6  
  2 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters       33.10      33.29    3.5
  2 Sandi, Gustavo            42 Germantown Maryl       33.66      33.29    3.5
  4 Moon, WonKee              40 District Of Colu       35.53      35.01    2  
  5 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       38.77      38.58    1  
 -- Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming        36.25         NS  
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital       35.30         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.44   12/7/2013 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 1:01.44   12/7/2013 STEVE WEST                                 
        MEET: M 1:05.98   3/24/2007 Wally Dicks                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters     1:14.10    1:15.36    6  
      35.66   39.70                                                
  2 Sandi, Gustavo            42 Germantown Maryl     1:14.27    1:15.72    4  
      35.95   39.77                                                
  3 Moon, WonKee              40 District Of Colu     1:20.10    1:17.58    3  
      37.54   40.04                                                
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital     1:18.13         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.36   12/8/2013 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 2:14.36   12/8/2013 STEVE WEST                                 
        MEET: M 2:27.38   3/29/2003 Wally C Dicks                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters     2:45.49    2:45.49    6  
      36.77   41.88   43.63   43.21                                
  2 Moon, WonKee              40 District Of Colu     2:52.25    2:48.78    4  
      38.72   42.21   43.30   44.55                                
  3 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     3:20.00    3:08.38    3  
      43.87   47.57   49.14   47.80                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.72   4/28/2013 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 27.33    4/9/2005 Henry Stewart                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       27.50      27.36    6  
  2 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       30.84      31.34    4  
 -- Filbeck, David            41 Montgomery Ancie       32.00         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                               
        MEET: M 1:00.54   3/31/2001 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              40 District Of Colu     1:11.11    1:08.46    6  
      32.53   35.93                                                
  2 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     1:15.00    1:13.37    4  
      35.13   38.24                                                
  3 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming      1:14.90    1:13.61    3  
      33.13   40.48                                                
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital     1:16.80         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 2:21.42   3/21/2009 Emad Elshafei                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     2:53.50    2:50.33    6  
      36.85   45.54   50.19   37.75                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI, USA                          
        NATL: N 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI                               
        MEET: M 24.82   3/29/2003 Gregory L Oxley                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters          NT      28.87    6  
  2 Mc Caffrey, John          45 Montgomery Ancie       28.50      28.90    4  
 -- Czander, Eric             49 District Of Colu       31.00         NS  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.30   3/10/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                         
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
        MEET: M 55.84   3/17/2012 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     1:02.00    1:02.26    6  
      29.71   32.55                                                
  2 Humbert, George           46 Montgomery Ancie     1:05.88    1:02.94    4  
      30.27   32.67                                                
  3 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     1:30.00    1:16.02    3  
      33.74   42.28                                                
 -- Smith, Chris              48 Nation's Capital     1:00.00         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.87    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
        MEET: M 2:07.50   3/31/2001 John S Hudson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     2:25.60    2:30.25    6  
      34.38   39.21   39.07   37.59                                
  2 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     3:08.45    3:04.94    4  
      39.03   44.24   49.50   52.17                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      2:20.22         NS  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.10   1/20/2013 FABIO CALMASINI, ITA                       
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
        MEET: M 4:35.73   3/15/2008 Adam Spector                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     7:02.80    6:59.67    6  
      41.57   46.78   51.23   54.95   56.57   56.86   57.34   54.37
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      4:54.77         NS  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
        MEET: M 27.98   3/21/2009 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters       32.26      32.82    6  
  2 Humbert, George           46 Montgomery Ancie       37.00      36.92    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                              
        MEET: M 58.33   3/21/2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czander, Eric             49 District Of Colu     1:17.00    1:16.44    6  
      37.84   38.60                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
        MEET: M 2:09.05   3/21/2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters     2:46.25    2:45.50    6  
      38.13   40.79   42.70   43.88                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: N 28.88  10/12/2013 TODD TORRES                                  
        MEET: M 30.06   3/21/2009 Wally Dicks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu       32.60      32.38    6  
  2 Dubin, Jeff               48 Montgomery Ancie       39.00      39.67    4  
  3 Humbert, George           46 Montgomery Ancie       39.59      39.78    3  
  4 Knight, Keir              47 Germantown Maryl       49.55      46.77    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.39  10/12/2013 TODD TORRES, USA                           
        NATL: N 1:04.39  10/12/2013 TODD TORRES                                
        MEET: M 1:07.88   3/24/2007 Jon Blank                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     1:12.50    1:11.71    6  
      33.76   37.95                                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     1:21.11    1:13.69    4  
      35.17   38.52                                                
  3 Dubin, Jeff               48 Montgomery Ancie     1:25.00    1:25.65    3  
      41.02   44.63                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.41   4/28/2013 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
        MEET: M 2:31.41   3/29/2003 Gregory L Oxley                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     2:40.30    2:40.66    6  
      35.61   40.13   42.03   42.89                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     2:50.43    2:41.35    4  
      37.17   41.02   41.35   41.81                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.58   3/17/2013 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        MEET: M 26.38   3/17/2012 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters       30.15      31.67    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.78   5/20/2012 DEKE BOTSFORD, CAN                           
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
        MEET: M 58.26   3/21/2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff              45 Montgomery Ancie     1:01.50    1:00.64    6  
      28.43   32.21                                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      1:11.55         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
        MEET: M 2:24.99   3/16/2013 Jonathan Berry                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             47 Virginia Masters     2:25.88    2:18.78M   6  
      31.52   35.09   35.85   36.32                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      2:37.86         NS  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.68    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
        MEET: M 1:00.44   3/20/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     1:04.20    1:05.15    6  
      30.67   34.48                                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     1:08.40    1:06.64    4  
      30.97   35.67                                                
  3 Czander, Eric             49 District Of Colu     1:15.00    1:13.94    3  
      35.66   38.28                                                
  4 Mc Caffrey, John          45 Montgomery Ancie     1:17.00    1:16.53    2  
      34.39   42.14                                                
 -- Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     1:12.50         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64    3/8/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
        MEET: M 2:09.71   3/20/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff              45 Montgomery Ancie     2:21.30    2:20.72    6  
      29.17   37.53   39.64   34.38                                
  2 Czander, Eric             49 District Of Colu     2:40.00    2:38.75    4  
      34.03   42.06   45.19   37.47                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
        MEET: M 24.81   3/29/2003 Paul T Trevisan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters       29.19      26.55    6  
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl       29.50      29.55    4  
  3 Martin, Tom               50 Marauder Masters       31.50      30.55    3  
  4 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl       30.66      32.21    2  
  5 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming        29.00      32.94    1  
  6 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie       33.00      32.98  
  7 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie       37.50      35.53  
 -- Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie       32.75         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
        MEET: M 55.49   3/29/2003 Paul T Trevisan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters     1:03.48      58.34    6  
      27.75   30.59                                                
  2 Quinones, Enrique         51 District Of Colu     1:00.50    1:00.69    4  
      29.11   31.58                                                
  3 Martin, Tom               50 Marauder Masters     1:06.00    1:07.35    3  
      32.57   34.78                                                
  4 Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     1:12.75    1:12.84    2  
      35.17   37.67                                                
  5 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie     1:15.00    1:14.46    1  
      34.56   39.90                                                
  6 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming      1:10.00    1:16.62  
      35.50   41.12                                                
  7 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie     1:24.10    1:20.64  
      35.92   44.72                                                
 -- Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl     1:12.00         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.61  10/14/2011 AMBROSE GAINES, USA                        
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 ROWDY GAINES                               
        MEET: M 2:04.73    4/1/2006 Bradford Gandee                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl     2:22.75    2:25.48    6  
      33.97   36.64   37.26   37.61                                
  2 Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     2:42.75    2:48.34    4  
      38.84   43.61   44.41   41.48                                
 -- Quinones, Enrique         51 District Of Colu     2:12.00         DQ  
      False start
      30.69   33.18   34.55   35.36                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 4:54.14   3/17/2012 Bill Shipp                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         51 District Of Colu     4:45.00    4:51.54M   6  
      32.60   35.51   36.34   37.27   37.49   37.70   37.89   36.74
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.36  12/15/2013 FRTIZ BEDFORD, USA                           
        NATL: N 27.36  12/15/2013 FRITZ BEDFORD                                
        MEET: M 28.75   3/19/2011 Clay Britt                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie       29.10      28.78    6  
  2 Laiti, Chris              54 Leesburg Area Ma       34.00      33.75    4  
  3 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie       50.15      51.08    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.91  10/26/2013 FRITZ BEDFORD, USA                         
        NATL: N   59.92  10/15/2011 STEVE WOOD                                 
        MEET: M 1:01.99   3/19/2011 Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie     1:03.00    1:02.22    6  
      29.52   32.70                                                
  2 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:14.00    1:12.45    4  
      35.43   37.02                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE, USA                           
        NATL: N 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE                                
        MEET: M 31.64   3/16/2013 Jon Blank                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                54 North Carolina M       32.20      33.18    6  
  2 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl       39.79      41.42    4  
  3 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie       43.00      43.48    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
        MEET: M 1:20.11   3/19/2011 David Malsbury                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:24.00    1:21.22    6  
      37.43   43.79                                                
  2 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl     1:40.00    1:39.02    4  
      46.99   52.03                                                
 -- Blank, Jon                54 North Carolina M     1:11.11         NS  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
        MEET: M 27.63   3/20/2004 Robert M Hansen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie       28.50      29.04    6  
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl       32.00      31.74    4  
  3 Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl       33.35      33.57    3  
  4 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming        29.55      37.20    2  
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters       29.40         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                
        MEET: M 1:01.40   3/20/2004 Robert M Hansen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:13.00    1:10.51    6  
      31.97   38.54                                                
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl     1:14.00    1:11.37    4  
      32.63   38.74                                                
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters     1:06.55         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS                                 
        MEET: M 2:19.56   3/20/2004 John M Craig                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters     2:33.29         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
        MEET: M 1:05.05   3/20/2004 Donald Graham                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie     1:05.00    1:05.96    6  
      29.63   36.33                                                
  2 Blank, Jon                54 North Carolina M     1:06.79    1:07.29    4  
    1:07.21    0.08                                                
  3 Harris, Greg              51 Virginia Masters     1:14.10    1:08.28    3  
      31.58   36.70                                                
 -- Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie     1:30.00         DQ  
      Alternating Kick - fly
      45.11   44.18                                                
 -- Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     1:34.75         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        MEET: M 2:26.64   3/23/1996 John Calvert                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters     2:45.00    2:32.05    6  
      33.61   39.23   44.24   34.97                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 24.70    4/1/2006 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie       30.00      28.78    6  
  2 Thomas, Dan               57 Germantown Maryl       30.90      30.84    4  
  3 Ferguson, Duncan          57 Montgomery Ancie       33.12      34.82    3  
  4 Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie       29.00      39.18    2  
 -- Klein, Jonathan           57 North Carolina M       27.50         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
        MEET: M 55.12    4/1/2006 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      1:03.94    1:03.38    6  
      29.78   33.60                                                
  2 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     1:04.00    1:06.49    4  
      31.75   34.74                                                
  3 Klein, Jonathan           57 North Carolina M     1:08.17    1:16.51    3  
      26.61   49.90                                                
  4 Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      1:20.00    1:23.01    2  
      39.75   43.26                                                
 -- Kirchner, Kevin           59 Montgomery Ancie     1:08.00         NS  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      1:09.99         NS  
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     1:07.00        SCR  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 2:13.04   3/19/2011 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     2:20.00    2:20.30    6  
      32.68   35.49   35.86   36.27                                
  2 Sanford, Doug             55 Montgomery Ancie     2:35.50    2:33.54    4  
      36.23   39.56   40.07   37.68                                
  3 Ferguson, Duncan          57 Montgomery Ancie     2:45.59    2:57.70    3  
      42.25   45.02   47.09   43.34                                
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     2:36.00         NS  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      2:37.80         NS  
 -- Kirchner, Kevin           59 Montgomery Ancie     2:40.00         NS  
 -- Bastos, Edson             57 Germantown Maryl     2:35.00         NS  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 5:08.27    4/6/2002 Jay R Platt                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     4:50.00    5:01.65M   6  
      34.80   36.74   37.76   38.58   38.48   39.26   38.14   37.89
  2 Jones, Judd               56 Georgia Masters      5:05.12    5:06.27M   4  
      35.25   38.50   39.04   39.11   38.85   39.38   38.93   37.21
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.01  11/10/2012 TOM BARTON, USA                              
        NATL: N 29.01  12/10/2012 TOM BARTON                                   
        MEET: M 29.97   3/17/2012 Jonathan Klein                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           57 North Carolina M       29.97      31.64    6  
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie       36.00      34.76    4  
  3 Romo, Robert              56 Virginia Masters       40.50      36.98    3  
  4 Osinski, Michael          57 Germantown Maryl       42.00      39.35    2  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters        43.50         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON                                 
        MEET: M 1:04.91   3/17/2012 Jonathan Klein                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      1:12.80    1:12.29    6  
      34.63   37.66                                                
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie     1:17.00    1:15.32    4  
      38.06   37.26                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON                                 
        MEET: M 2:27.45   3/17/2012 Jonathan Klein                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      2:39.95    2:37.39    6  
      36.87   39.39   40.96   40.17                                
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie     2:55.00    2:40.56    4  
      39.15   40.76   40.80   39.85                                
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     2:56.00         NS  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
        MEET: M 34.84   3/17/2012 Jose E Cunningham                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Robert              56 Virginia Masters       40.50      39.97    6  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.45   5/18/2013 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
        MEET: M 28.60   3/15/2008 Mark Pugliese                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reider, Pete              59 Terrapin Masters       30.88      30.56    6  
 -- Romo, Robert              56 Virginia Masters       35.00         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   59.80    4/1/2013 DAN THOMPSON, CAN                          
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
        MEET: M 1:07.70    4/9/2005 Kieran Kelleher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanford, Doug             55 Montgomery Ancie     1:14.38    1:16.22    6  
      35.14   41.08                                                
  2 Friedland, David          57 Montgomery Ancie     1:23.00    1:21.92    4  
      38.83   43.09                                                
  3 Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      1:30.00    1:38.35    3  
      45.09   53.26                                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:11.02   3/21/2009 Edwin McCleskey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Robert              56 Virginia Masters     1:21.00    1:18.97    6  
      37.67   41.30                                                
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      1:25.40         NS  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 2:38.36   3/15/2008 Mark Pugliese                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Dan               57 Germantown Maryl     3:17.00    3:10.92    6  
      36.87   49.93 1:00.79   43.33                                
 -- Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      3:30.00         DQ  
      Did not finish on back - back
      47.15   53.58 1:00.25   48.14                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 25.40   3/19/2011 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gandee, Brad              60 Patriot Masters        27.00      27.49    6  
  2 Elliott, Tim              60 Virginia Masters       31.00      29.89    4  
  3 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        32.00      31.74    3  
  4 Miller, Jim               64 Virginia Masters       33.10      33.31    2  
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776         29.70         NS  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 56.63   12/7/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 57.61   3/17/2012 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       1:02.00    1:00.15    6  
      29.32   30.83                                                
  2 Gandee, Brad              60 Patriot Masters      1:01.00    1:01.40    4  
      29.82   31.58                                                
  3 Elliott, Tim              60 Virginia Masters     1:09.00    1:10.71    3  
      34.88   35.83                                                
  4 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming      1:11.00    1:10.98    2  
      34.24   36.74                                                
  5 Miller, Jim               64 Virginia Masters     1:20.00    1:18.59    1  
      37.79   40.80                                                
  6 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     1:21.68    1:27.93  
      42.22   45.71                                                
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776       1:05.35         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER, USA                         
        NATL: N 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER                              
        MEET: M 2:12.59   3/17/2012 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       2:16.00    2:13.12    6  
      31.70   33.07   34.28   34.07                                
 -- Gandee, Brad              60 Patriot Masters      2:15.00         NS  
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776       2:23.11         NS  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.39   12/1/2012 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:35.15    2/2/2014 JACK GROSELLE                              
        MEET: M 4:48.72   3/17/2012 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       5:01.00    4:57.38    6  
      34.78   37.42   38.12   38.55   38.44   38.58   37.56   33.93
  2 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast     5:15.00    5:08.88    4  
      36.06   38.76   40.30   39.80   39.18   38.92   38.20   37.66
 -- Gandee, Brad              60 Patriot Masters      5:00.00         NS  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                          
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
        MEET: M 33.13   3/17/2012 Geoffrey Meyer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast       34.00      31.81M   6  
  2 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        41.00      39.69    4  
  3 Nash, Dawson              61 District Of Colu       42.00      42.36    3  
  4 Miller, Jim               64 Virginia Masters       39.00      42.59    2  
  5 Abbott, John              64 Germantown Maryl       44.00      43.39    1  
  6 Amann, Don                61 Montgomery Ancie       47.00      47.31  
 -- Keith, Dale               60 Colonials 1776         33.50         NS  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:13.34   3/17/2012 Geoffrey Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jim               64 Virginia Masters     1:36.30    1:34.99    6  
      46.89   48.10                                                
  2 Abbott, John              64 Germantown Maryl     1:40.00    1:43.04    4  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 2:54.86   3/17/2012 Mark Pugliese                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              61 District Of Colu     3:15.00    3:23.24    6  
      47.92   52.01   53.55   49.76                                
 -- Keith, Dale               60 Colonials 1776       2:45.00         NS  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.16    5/5/2012 STUART ELLICOTT, AUS                         
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
        MEET: M 37.64    4/9/2005 Jack Iliff                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters       40.74      40.35    6  
  2 Abbott, John              64 Germantown Maryl       44.00      43.72    4  
  3 Boyle, Michael            63 Reston Masters S       49.92      52.64    3  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:23.43   3/17/2012 Steve Dougherty                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     1:55.45    1:56.25    6  
      56.16 1:00.09                                                
 -- Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters     1:28.62         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA, USA                          
        NATL: N 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA                               
        MEET: M 3:04.69   3/19/2011 Charles Hoffman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters     3:17.64    3:11.37    6  
      43.73   48.13   49.01   50.50                                
  2 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     4:23.00    4:13.15    4  
    1:00.05 1:05.57 1:05.84 1:01.69                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 30.86    4/9/2005 Jack Iliff                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast       32.00      28.43M   6  
  2 Craig, John               60 Connecticut Mast       30.00      30.27M   4  
  3 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        35.00      34.57    3  
  4 Walters, Mark             62 Germantown Maryl       35.27      35.36    2  
  5 Nash, Dawson              61 District Of Colu       42.00      38.59    1  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
        MEET: M 1:09.68   3/15/2008 Kieran Kelleher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast     1:09.00    1:05.70M   6  
      29.95   35.75                                                
  2 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     1:21.20    1:21.16    4  
      37.06   44.10                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN                              
        MEET: M 3:15.29   3/17/2012 Mark Walters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John               60 Connecticut Mast     2:28.00    2:31.52M   6  
      33.09   36.92   38.66   42.85                                
  2 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     3:19.00    3:23.82    4  
      41.42   49.35   55.85   57.20                                
  3 Nash, Dawson              61 District Of Colu     3:38.00    3:34.23    3  
      43.10   53.91   58.25   58.97                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:07.80   3/20/2010 George Schmidt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Tim              60 Virginia Masters     1:25.00    1:20.59    6  
      38.44   42.15                                                
  2 Amann, Don                61 Montgomery Ancie     1:45.00    1:44.67    4  
      48.22   56.45                                                
 -- Abbott, John              64 Germantown Maryl     1:34.00         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 2:34.99   3/20/2010 George Schmidt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     3:25.00    3:19.11    6  
      37.77   56.41   59.39   45.54                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 27.72   3/21/2009 Jim Dragon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie       31.92      32.13    6  
  2 Miller, Tim               69 Germantown Maryl       34.00      35.66    4  
 -- Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       35.00         NS  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                      
        NATL: N   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS                           
        MEET: M 1:02.84   3/25/2000 Cav Cavanaugh                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie     1:10.00    1:10.36    6  
      33.70   36.66                                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
        MEET: M 6:35.95    4/1/2006 Barry Shay                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          67 Garden State Mas     6:00.00    6:00.30M   6  
      40.66   45.86   47.62   47.50   47.53   47.14   45.33   38.66
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER                                  
        MEET: M 35.72   3/31/2001 Marshall R Greer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       41.73      39.08    6  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
        MEET: M 36.26   3/21/2009 Jim Dragon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie       40.00      39.67    6  
  2 Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       40.99      42.10    4  
  3 Miller, Tim               69 Germantown Maryl       44.00      46.57    3  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:30.09   3/16/2013 Henry Cole                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     1:27.00    1:27.21M   6  
      41.53   45.68                                                
  2 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     2:01.00    2:00.57    4  
      56.35 1:04.22                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 3:15.80   3/17/2012 David Gisselquist                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     3:12.00    3:13.83M   6  
      42.19   48.04   51.67   51.93                                
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: N 1:06.60   12/5/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
        MEET: M 1:14.38   3/15/2008 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     1:41.20    1:40.84    6  
      46.60   54.24                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 3:00.15   3/15/2008 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     3:58.83    3:54.99    6  
      47.72 1:01.64 1:05.36 1:00.27                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:20.01   3/15/2008 Edward Reed Jr                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     1:28.00    1:28.87    6  
      44.12   44.75                                                
  2 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     1:40.31    1:39.46    4  
      45.30   54.16                                                
  3 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     1:41.30    1:42.11    3  
      46.44   55.67                                                
  4 Miller, Tim               69 Germantown Maryl     1:30.00    1:42.87    2  
      50.74   52.13                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 2:58.26   3/15/2008 Edward Reed Jr                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie     3:01.42    3:08.46    6  
      42.62   50.73   53.44   41.67                                
  2 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     3:43.38    3:44.82    4  
      48.18   57.23 1:13.04   46.37                                
  3 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     3:59.00    3:53.00    3  
      50.04   54.75 1:09.07   59.14                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
        MEET: M 34.79    4/6/2002 Kenneth Flynn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl       37.29      41.61    6  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 1:13.83   3/17/2012 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters     1:21.63    1:17.50    6  
      37.54   39.96                                                
  2 Robinson, David           71 Germantown Maryl     1:20.00    1:20.38    4  
      37.91   42.47                                                
  3 Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:20.00    1:22.79    3  
      38.84   43.95                                                
  4 Norvell, John             74 Germantown Maryl     2:15.89    2:12.26    2  
    1:00.45 1:11.81                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
        MEET: M 2:44.76   3/17/2012 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           74 Gold Coast Maste     2:48.00    2:46.90    6  
      37.46   41.22   43.77   44.45                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
        MEET: M 6:15.12   3/20/2010 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           74 Gold Coast Maste     5:58.82    6:08.50M   6  
      40.72   43.37   45.58   47.19   47.74   48.35   48.88   46.67
  2 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     7:45.10    6:52.14    4  
      49.33   51.76   52.42   52.47   52.24   51.86   52.26   49.80
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.51   12/8/2013 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 33.51   12/8/2013 RICHARD BURNS                                
        MEET: M 39.57   3/21/2009 Keith Harries                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters       38.50      36.73M   6  
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl       45.01      43.52    4  
  3 Robinson, David           71 Germantown Maryl       49.00      44.93    3  
  4 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl       44.42      46.01    2  
  5 Diehl, David              73 Ywca Masters of        46.50      51.34    1  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/7/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:12.09   12/7/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 1:29.07   3/21/2009 Keith Harries                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters     1:22.00    1:21.00M   6  
      39.20   41.80                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:39.00    1:37.09    4  
      48.32   48.77                                                
  3 Robinson, David           71 Germantown Maryl     1:36.00    1:38.76    3  
      48.40   50.36                                                
  4 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl     1:42.21    1:54.62    2  
 -- Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:45.00         DQ  
      Did not finish on back
      51.82   53.69                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.01   12/6/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.01   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 3:17.83   3/21/2009 Keith Harries                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters     3:22.50    3:20.89    6  
      47.34   50.13   51.80   51.62                                
  2 Robinson, David           71 Germantown Maryl     3:40.00    3:42.82    4  
      51.12   57.43 1:00.28   53.99                                
  3 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl     3:57.27    4:22.13    3  
      56.43 1:03.32 1:11.18 1:11.20                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 36.16   8/24/2013 DAVID GILDEA                                 
        MEET: M 42.45   3/20/2010 Louis Diamond                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters       46.40      46.26    6  
 -- Diehl, David              73 Ywca Masters of        55.30         DQ  
      False start
 -- Cole, Henry               70 Columbia Masters       42.00         NS  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.41   8/24/2013 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 1:21.41   8/24/2013 DAVID GILDEA                               
        MEET: M 1:37.97   3/21/2009 Louis Diamond                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry               70 Columbia Masters     1:32.00    1:31.01M   6  
      42.84   48.17                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:49.61    1:48.52    4  
      52.13   56.39                                                
 -- Brundage, Warner          71 Virginia Masters     1:43.00         NS  
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.51   9/22/2013 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 3:04.51   9/22/2013 DAVID GILDEA                               
        MEET: M 3:49.18   3/17/2012 William Chadsey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry               70 Columbia Masters     3:22.00    3:15.22M   6  
      43.90   48.70   50.00   52.62                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
        MEET: M 35.83   3/17/2012 Hugh Roddin                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters          NT      34.56M   6  
  2 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters        44.00      47.97    4  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.51   11/9/2013 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 1:13.51   11/9/2013 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 1:18.38   3/17/2012 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      1:55.00    1:52.20    6  
      49.28 1:02.92                                                
  2 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     1:50.36    1:56.49    4  
      55.91 1:00.58                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:55.66  11/10/2013 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 3:13.99   3/17/2012 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     3:59.99    4:13.03    6  
    1:00.17 1:05.36 1:05.76 1:01.74                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.40   10/6/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:14.40   10/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 1:36.02   3/17/2012 William Chadsey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters     1:20.00    1:19.90M   6  
      35.62   44.28                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:32.87    1:37.76    4  
      47.89   49.87                                                
  3 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      1:45.00    1:46.54    3  
      49.26   57.28                                                
 -- Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:35.00         NS  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:44.81   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 3:35.84   3/17/2012 Roger Golden                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     3:35.84    3:43.76    6  
      55.16   58.99 1:01.35   48.26                                
  2 Davey, Michael            70 Alexandria Maste     3:45.00    3:45.86    4  
      48.46 1:00.56 1:08.90   47.94                                
  3 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      4:00.92    4:00.14    3  
      50.80 1:01.74 1:14.67   52.93                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
        MEET: M 39.18   3/25/1995 Frank Havlicek                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M       39.61      39.73    6  
  2 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie       52.10      46.04    4  
  3 Fisher, Bill              77 Germantown Maryl       51.76      58.68    3  
 -- Gerson, Gordon            78 Reston Masters S       57.12         NS  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
        MEET: M 1:28.55   3/17/2012 Ray Scharf                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M     1:28.90    1:35.86    6  
      45.13   50.73                                                
  2 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     1:56.16    1:52.56    4  
  3 Fisher, Bill              77 Germantown Maryl     1:59.77    2:23.23    3  
      58.77 1:24.46                                                
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       9:30.00   10:04.19    6  
    1:08.40 1:16.25 1:18.45 1:19.71 1:17.61   57.51   21.51 2:24.75
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
        MEET: M 44.93   3/16/2013 Marshall Greer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     1:06.80    1:03.54    6  
  2 Gerson, Gordon            78 Reston Masters S     1:00.50    1:07.64    4  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 1:25.22    4/6/2002 Roger G Franks                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     2:34.29    2:33.69    6  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 2:58.21    4/6/2002 Roger G Franks                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       4:35.00    4:27.86    6  
    1:01.07 1:07.96 1:11.88 1:06.95                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
        MEET: M 46.02    4/9/2005 Kenneth Flynn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie       44.73      44.42M   6  
  2 Scharf, Ray               77 North Carolina M       52.79      54.81    4  
  3 Gerson, Gordon            78 Reston Masters S     1:05.93    1:22.69    3  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.76   3/19/2011 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:31.15  10/29/2011 DAVID COSTILL                              
        MEET: M 1:51.53    4/9/2005 Kenneth Flynn                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M     1:58.30    2:13.51    6  
    1:02.81 1:10.70                                                
 -- Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie     1:44.38         NS  
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:09.09    5/5/2012 TONY GOODWIN, AUS                          
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
        MEET: M 3:59.20    4/9/2005 Kenneth Flynn                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie     4:01.68    4:26.56    6  
      54.47 1:06.01 1:12.72 1:13.36                                
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.38   1/25/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
        MEET: M 1:51.57   3/24/2007 H. Donald Messer                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       2:45.00    2:39.58    6  
    1:19.65 1:19.93                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 3:33.53   3/27/1993 Norris Fluke                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       4:45.00    4:52.34    6  
    1:14.35 2:33.60 1:04.49                                        
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.14    2/9/2013 ROBERTO ALBERICHE, ESP                       
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
        MEET: M 46.67   3/16/2013 Frank Robinson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S       41.50      42.23M   6  
 -- Robinson, Frank           81 Montgomery Ancie       51.00         NS  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 38.62  11/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
        MEET: M 42.16   3/20/2004 Paul Hutinger                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S       48.00      49.33    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:28.47   11/9/2013 CLARKE MITCHELL                            
        MEET: M 1:33.27   3/20/2004 Paul Hutinger                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S     1:52.80    1:53.73    6  
      54.20   59.53                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:19.77  11/10/2013 BURWELL JONES                              
        MEET: M 3:25.46   3/24/2007 Roger Franks                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S     4:10.00    4:15.58    6  
      55.44 1:03.40 1:08.95 1:07.79                                
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.15   12/3/2011 GIULIO DIVANO, ITA                         
        NATL: N 1:46.05   11/4/2012 BOB BEST                                   
        MEET: M 2:54.10   3/16/2013 H Donald Messer                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, H Donald          83 DC Dept Of Recre     2:59.00    3:23.92    6  
    1:13.62 2:10.30                                                
RELAYS
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.82   11/3/2013 TSUNAMI                  -RUS              
                         E YUDINA, L YUDINA, I SHLEMOVA, O BORISOVA        
        NATL: N 1:51.99  11/13/2011 RED TIDE                                   
                         K MOUGHTY, N JO, K GARY, S WAGER                  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:47.25   12  
     1) Warren-Shriner, Lindsey W26     2) Menes, Rebecca W53             
     3) Gebert, Claudia W43             4) Hemady, Noura W28              
       43.03    33.05  1:10.35    20.82                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: N 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORDSE, S WAGER       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:24.00    2:35.77   12  
     1) Landon-D'Shen, Eleanor W44      2) Bosco, Emily W35               
     3) Friedlander, Lauren W27         4) Huang, Ivy W34                 
                         35.14    38.43                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.08  11/10/2013 NORTH CAROLINA MASTERS   -USA              
                         SUE WALSH, JEN STRINGER, ALICIA UHL, ERIKA BRAUN  
        NATL: N 1:48.08  11/10/2013 NORTH CAROLINA MASTERS                     
                         S WALSH, J STRINGER, A UHL, E BRAUN               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:25.25   12  
     1) Donnelly, Holly W42             2) Permisohn, Kara W41            
     3) Gan, Jody W49                   4) Sundel, Nanci W49              
       36.00    35.15    40.12    33.98                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO MASTERS                          
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, V DAVIDSON  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'B'                       NT    2:49.38   12  
     1) Donnelly, Holly W42             2) Gan, Jody W49                  
     3) Permisohn, Kara W41             4) Sundel, Nanci W49              
       43.39    59.18    32.76    34.05                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.32  10/20/2013 UCLA BRUIN MASTERS       -USA              
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
        NATL: N 2:13.32  10/20/2013 UCLA BRUIN MASTERS                         
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  2:24.00    2:29.68   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Cosgrove, Karen W56            
     3) Lappin, Jeanne W59              4) Valis, Carole W49              
       39.01    45.03    34.36    31.28                                    
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  3:05.00    3:30.01    8  
     1) Carter, Linda W72               2) Noonan Sturm, Chris W55        
     3) Postma, Terri W45               4) McVeigh, Jennifer W42          
     1:04.00    55.01    42.57    48.43                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
        NATL: N 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  5:09.00    5:32.36   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Cosgrove, Karen W56            
     3) Lappin, Jeanne W59              4) Valis, Carole W49              
       41.00  1:23.87    45.87  1:38.47    37.27  1:18.16    33.71  1:11.86
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.35  11/10/2013 PLANO WETCATS            -USA              
                         J COLE, C MCKELVEY, K MACCURDY, L MORRISON        
        NATL: N 4:43.35  11/10/2013 PLANO WETCATS                              
                         J COLE, C MCKELVEY, K MACCURDY, L MORRISON        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    6:57.79   12  
     1) Sugg, Stephanie W51             2) Pettijohn, Margot W68          
     3) Honberg, Lynda W62              4) Foley, Linda W59               
       49.91  2:12.00    26.31  1:18.37    49.41  1:45.99    49.56  1:41.43
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.18  12/15/2013 NEW ENGLAND              -USA              
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
        NATL: N 2:22.18  12/15/2013 NEW ENGLAND MASTERS                        
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    3:31.84   12  
     1) Foley, Linda W59                2) Honberg, Lynda W62             
     3) Pettijohn, Margot W68           4) Sugg, Stephanie W51            
       53.19                      51.17                                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 OKUDINHAS                -BRA              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SUGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  1:56.00    1:59.93   12  
     1) Finn, Thomas M21                2) Tomson, Farol M43              
     3) George, Jason M27               4) Clark, Kempsey M24             
       26.90    29.29    32.60    31.14                                    
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.71   4/11/2010 RN SARONNO               -ITA              
                         M MATTACCHIONE, L LANDONI, S ABRESCIA, L SANESI   
        NATL: N 3:32.54   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS                           
                         A SCHMITT, P SAUCEDO, A MULL, K DOAK              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:29.50    4:09.80   12  
     1) Van Der Veen, Dominik M37       2) Clark, Kempsey M24             
     3) Smink, Jonathan M35             4) Finn, Thomas M21               
       28.82    59.80    31.34  1:05.59    30.54  1:03.41    28.60  1:01.00
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.86   11/3/2013 TSUNAMI                  -RUS              
                         S MUKHIN, D LEBEDEV, P SEDYUK, V CHERNYY          
        NATL: N 1:32.97  10/24/2009 S. CALIFORNIA AQUATIC MASTERS              
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uc08  'A'                                              NT    1:47.14   12  
     1) Brown, Jeremy M27               2) Zacharias, John M28            
     3) Kilner, Jeffrey M32             4) Chandlee, David M33            
       28.28    26.47    26.40    25.99                                    
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    1:54.58    8  
     1) McCarren, Charles M29           2) Eastman, Jeff M34              
     3) Miller, Jeffrey M37             4) Nakahodo, Sidney M39           
       28.43    29.50    28.94    27.71                                    
  3 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    1:56.25    6  
     1) Grasha, Eric M38                2) Miatkowski, Philip M26         
     3) Parisi, Michael M29             4) Williams, Neill M46            
       28.04    29.61    32.47    26.13                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.07  11/24/2013 GUNMA TAKESHI            -JPN              
                         A SHIMIZU, N INOMATA, K KOIKE, Y IWASAKI          
        NATL: N 3:23.69   12/5/2009 S. CALIFORNIA AQUATIC MASTERS              
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Capital YMCA  'A'                             NT    4:15.77   12  
     1) McCarren, Charles M29           2) Eastman, Jeff M34              
     3) Miller, Jeffrey M37             4) Nakahodo, Sidney M39           
       27.54    58.57    31.71  1:10.13    31.22  1:04.96    30.12  1:02.11
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 KAIJI YOKOSUKA           -JPN              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uc08  'A'                                              NT    1:58.36   12  
     1) Kilner, Jeffrey M32             2) Chandlee, David M33            
     3) Brown, Jeremy M27               4) Zacharias, John M28            
       30.38    31.83    29.55    26.60                                    
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:04.98    8  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) McCarren, Charles M29          
     3) Eastman, Jeff M34               4) Miller, Jeffrey M37            
       31.16    32.73    31.76    29.33                                    
  3 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:09.68    6  
     1) Czander, Eric M49               2) Moon, WonKee M40               
     3) Grasha, Eric M38                4) Miatkowski, Philip M26         
       36.29    34.77    29.42    29.20                                    
  4 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:14.50    2:10.13    4  
     1) Main, Bryan M41                 2) Sandi, Gustavo M42             
     3) Smink, Jonathan M35             4) Van Der Veen, Dominik M37      
       38.48    35.03    29.78    26.84                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:52.11  10/28/2012 GUNMA TAKESHI            -JPN              
                         Y IWASAKI, K KOIKE, A SHIMIZU, N INOMATA          
        NATL: N 3:57.49   12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC                       
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNUE
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    4:44.88   12  
     1) Grasha, Eric M38                2) Czander, Eric M49              
     3) Harvey, Todd M34                4) Roddy, Brendan M34             
       33.76  1:09.95    40.62  1:25.98    29.45  1:03.99    30.94  1:04.96
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  4:38.00    5:03.18    8  
     1) Clark, Kempsey M24              2) Van Der Veen, Dominik M37      
     3) Tomson, Farol M43               4) Strouse, Gregory M52           
       39.84  1:20.68    37.22  1:18.61    33.90  1:15.33    32.68  1:08.56
  3 National Capital YMCA  'A'                             NT    5:50.97    6  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Miller, Jeffrey M37            
     3) McCarren, Charles M29           4) Eastman, Jeff M34              
       17.52    54.94    40.74  1:23.41    48.01  1:24.15    42.73  2:08.47
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane 4 Swimming  'A'                                   NT    2:13.37   12  
     1) Gallagher, Jose-Luis M38        2) Garner, Sam M29                
     3) Hernandez, Javier M57           4) Hannesschlager, Michael M40    
       29.97    34.72  1:08.68                                             
  2 Germantown Maryland Masters  'B'                  3:30.00    3:17.14    8  
     1) Von Ahsen, John M28             2) Knight, Keir M47               
     3) Katz, Harold M46                4) Fisher, Bill M77               
       58.17    45.83    37.18    55.96                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:50.93  11/15/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:48.00    5:09.47   12  
     1) Thomas, Dan M57                 2) Sandi, Gustavo M42             
     3) Golden, Scott M51               4) Smink, Jonathan M35            
              1:31.41    37.60  1:18.67           1:15.51    30.04  1:03.88
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.79  10/16/2010 BLU FROG                 -USA              
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
        NATL: N 1:38.79  10/16/2010 BLU FROG                                   
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  2:04.90    2:06.99   12  
     1) Bastos, Edson M57               2) Osinski, Michael M57           
     3) Lagdon, Chip M54                4) Strouse, Gregory M52           
       32.99    16.90    15.46  1:01.64                                    
  2 Montgomery Ancient Mariners  'B'                       NT    2:20.19    8  
     1) Dubin, Jeff M48                 2) Denes, Thomas M57              
     3) Ferguson, Duncan M57            4) Rodriguez-jurado, Alejo M51    
                         34.64                                             
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
        NATL: N 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM                              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  4:38.00    4:31.90   12  
     1) Golden, Scott M51               2) Strouse, Gregory M52           
     3) Lagdon, Chip M54                4) Wunderlich, Karl M49           
       31.40  1:07.25    32.57  1:09.34    32.88  1:12.52    16.83  1:02.79
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
        NATL: N 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'D'                  2:36.00    2:39.56   12  
     1) Robinson, David M71             2) Tomson, Farol M43              
     3) Golden, Scott M51               4) Hillman, James M70             
       47.62    40.44    32.47    39.03                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM            -USA              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
        NATL: N 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM                              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  5:45.00    6:12.37   12  
     1) Bastos, Edson M57               2) Tomson, Farol M43              
     3) Golden, Roger M72               4) Norvell, John M74              
       34.36  1:11.22    23.92  1:11.71    45.60  1:34.24  1:01.30  2:15.20
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:35.00    2:32.57   12  
     1) Thomas, Dan M57                 2) Abbott, John M64               
     3) Walters, Mark M62               4) Osinski, Michael M57           
       39.39    45.25    37.42    30.51                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: N 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:45.00    2:59.68   12  
     1) Fisher, Bill M77                2) Miller, Tim M69                
     3) Robinson, David M71             4) Wall, Kenneth M73              
       59.38                    1:29.28                                    
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        NATL: N 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'D'                  5:46.00    5:57.48   12  
     1) Hillman, James M70              2) Robinson, David M71            
     3) Wall, Kenneth M73               4) Miller, Tim M69                
       41.50  1:26.91    41.92  1:29.26    16.35    43.40    52.73  2:17.91
 
Men 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:26.52  10/23/2011 MICHIGAN MASTERS         -USA              
                         RAY MARTIN, FRANK CODY, LAWRENCE DAY, WALLY DOBLER
        NATL: N 5:17.89  12/11/2005 NORTH CAROLINA                             
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  6:40.00    7:11.49   12  
     1) Wall, Kenneth M73               2) Hillman, James M70             
     3) Golden, Roger M72               4) Robinson, David M71            
       49.40  1:52.93    51.51  1:46.89    58.80  2:02.70    42.02  1:28.97
 
Mixed 100-119 100 SC Meter Couples Relay Time Trial
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  1:00.00      58.73   12  
     1) Tomson, Farol M43               2) Friedlander, Lauren W27        
       28.79    29.94                                                      
  2 National Capital YMCA  'A'                        1:11.62    1:10.38    8  
     1) Ahlgren, Kyle M39               2) Sullivan, Shannon W38          
       35.86    34.52                                                      
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    1:14.15    6  
     1) Gainor, Cathy W45               2) Denes, Thomas M57              
       36.11    38.04                                                      
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.99  10/29/2011 G.B.POLICE               -GBR              
                         B STEATHAM, H BIRD, A RAMM, N GASKIN              
        NATL: N 3:44.84   12/3/2011 THE OLYMPIC CLUB                           
                         J DORR, E REILLY, B BISHOP, T HOLSMAN             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:49.00    4:51.41   12  
     1) Friedlander, Lauren W27         2) Roetert, Daniel M31            
     3) Huang, Ivy W34                  4) George, Jason M27              
       36.48  1:19.95    32.23  1:09.71    31.94  1:08.44    34.20  1:13.31
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.68  11/25/2012 TSUNAMI                  -RUS              
                         V CHERNYY, O BORISOVA, E YUDINA, S MUKHIN         
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:12.32   12  
     1) Madorno, Tiernan W30            2) Sullivan, Shannon W38          
     3) Nakahodo, Sidney M39            4) Lee, Peter M44                 
       34.43    35.27    28.75    33.87                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:45.99  10/30/2010 OTTER                    -GBR              
                         D ROBERTS, D WARREN, G HODSON, L KELLEHER         
        NATL: N 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB                           
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    4:33.61   12  
     1) Moon, WonKee M40                2) Warren-Shriner, Lindsey W26    
     3) Gaffney, Lauren W31             4) Roddy, Brendan M34             
       29.90  1:02.16    35.28  1:14.34    34.37  1:13.04    30.41  1:04.07
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    4:55.98    8  
     1) Madorno, Tiernan W30            2) Sullivan, Shannon W38          
     3) Nakahodo, Sidney M39            4) Lee, Peter M44                 
       36.37  1:15.22    35.89  1:14.61    32.40  1:07.68    35.72  1:18.47
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.51  11/23/2013 PHOENIX SWIM CLUB        -USA              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        NATL: N 1:47.51  11/23/2013 PHOENIX SWIM CLUB                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                        NT    2:04.60   12  
     1) Barley, Adam M33                2) Russo, Claire W31              
     3) Holland, Dave M47               4) Letendre, Denise W26           
       29.29    37.59    27.99    29.73                                    
  2 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:19.66    8  
     1) Hemady, Noura W28               2) Gaffney, Lauren W31            
     3) Harvey, Todd M34                4) Parisi, Michael M29            
       38.83    40.31    28.03    32.49                                    
  3 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:33.54    6  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Lee, Peter M44                 
     3) Sullivan, Shannon W38           4) Madorno, Tiernan W30           
       37.51    40.38    15.45  1:00.20                                    
  4 Dmv Leviathan  'A'                                     NT    3:34.48    4  
     1) Crumpler, Jane W33              2) Garlington, Mylah W34          
     3) Brown, Jeff M34                 4) Omoniyi, Adewale M36           
     1:07.60  1:00.67    31.63    54.58                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.24  11/24/2013 PHOENIX SWIM CLUB        -USA              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        NATL: N 3:56.24  11/24/2013 PHOENIX SWIM CLUB                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  5:15.00    5:16.52   12  
     1) Tomson, Farol M43               2) Bosco, Emily W35               
     3) Van Der Veen, Dominik M37       4) Huang, Ivy W34                 
       39.07  1:21.64    41.43  1:28.58    31.31  1:08.93    36.79  1:17.37
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    5:28.56    8  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Lee, Peter M44                 
     3) Sullivan, Shannon W38           4) Madorno, Tiernan W30           
       34.23  1:11.30    41.62  1:28.21    23.04    43.70    51.14  2:05.35
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:25.00    2:31.47   12  
     1) Postma, Terri W45               2) Knight, Keir M47               
     3) Noonan Sturm, Chris W55         4) Katz, Harold M46               
       35.02    35.69    52.31    28.45                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        NATL: N 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  4:49.00    4:41.98   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Lappin, Jeanne W59             
     3) Tomson, Farol M43               4) Main, Bryan M41                
       33.67  1:11.12    36.08  1:14.73    31.68  1:07.66    32.38  1:08.47
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: N 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'B'                     NT    2:58.12   12  
     1) Nash, Dawson M61                2) Gebert, Claudia W43            
     3) Connors, Dana M34               4) Menes, Rebecca W53             
       43.25    58.85    34.29    41.73                                    
 -- Marauder Masters  'A'                                  NT        XDQ  
     1) Whyler, Elaine W54              2) Scranton, Megan W42            
     3) McNerney, Katie W36             4) Martin, Tom M50                
       39.53    45.63    37.12    29.98                                    
 -- Lane 4 Swimming  'A'                                   NT        SCR  
     1) Gallagher, Jose-Luis M38        2) Hannesschlager, Michael M40    
     3) Hernandez, Javier M57           4) Conze, Margaret W43            
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
        NATL: N 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM                              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:47.02    1:46.08W  12  
     1) Braun, Erika W42                2) Walsh, Sue W52                 
     3) Blank, Jon M54                  4) Klein, Jonathan M57            
       26.07    27.56    26.29    26.16                                    
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:10.50    2:12.24    8  
     1) Golden, Scott M51               2) Noznesky, Denise W48           
     3) Tomson, Farol M43               4) Lappin, Jeanne W59             
       33.63    33.83    30.79    33.99                                    
  3 Germantown Maryland Masters  'B'                  3:20.00    3:07.15    4  
     1) Carter, Linda W72               2) Landon-D'Shen, Eleanor W44     
     3) Von Ahsen, John M28             4) Walters, Mark M62              
       59.43    32.17    15.40  1:20.15                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.65  10/14/2012 BLU FROG TEAM            -USA              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
        NATL: N 1:57.65  10/10/2012 BLU FROG TEAM                              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:57.47    1:58.32   12  
     1) Klein, Jonathan M57             2) Blank, Jon M54                 
     3) Braun, Erika W42                4) Walsh, Sue W52                 
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS                         
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:43.69   12  
     1) Honberg, Lynda W62              2) Pettijohn, Margot W68          
     3) Morrow, Dan M65                 4) Harmon, David M65              
                         35.78    32.66                                    
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: N 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    6:41.95   12  
     1) Harmon, David M65               2) Morrow, Dan M65                
     3) Pettijohn, Margot W68           4) Honberg, Lynda W62             
       45.08  1:33.86    44.66  1:34.55    50.52  1:48.47    48.67  1:45.07

RECORDS AND SPECIAL AWARDS

Link to Meet records (individual events from meet inception in 1993)

Link to all Records set at this year's meet

USMS and/or FINA World Records set at this year's meet:

NAME AGE GROUP EVENT TIME
* First leg of NC Masters 200 Free Relay
Erika Braun* W40-44 50 Free 26.07
Sue Walsh W50-54 50 Free 27.67
Joann Leilich W75-79 50 Breast 46.20
Joann Leilich W75-79 100 Breast 1:40.82
Joann Leilich W75-79 200 Breast 3:36.56
Erika Braun, Sue Walsh, Jon Blank, Jonathan Klein X200-239 200 Free Relay 1:46.08

Fastest Couple in the Water:
Farol Tomson and Lauren Friedlander  58.73

Fastest Man in the Water:
Christopher Fay 24.45

Fastest Woman in the Water:
Erika Braun 26.42

Click here to go to the Potomac Valley LMSC Home Page