Licensed to Ancient Mariners       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/26/2014 09:53 AM
                    22nd Annual Albatross Open - 3/15/2014                     
                UNOFFICIAL RESULTS, Sanction #: PVLMSC 104-S004                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
        MEET: M 35.28   3/26/1994 Becky Wood                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S       41.27      41.59    6  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
        MEET: M 1:18.47   3/26/1994 Becky Wood                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S     1:32.34         NS  
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:33.23  10/29/2011 MICAH LAWRENCE                             
        MEET: M 3:10.11   3/26/1994 Sheila Walsh                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            24 Reston Masters S     3:25.00    3:18.72    6  
      45.46   51.55   50.83   50.88                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
        MEET: M 27.66   4/12/1997 Dori L Kauffman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl       30.00      30.88    6  
  2 Jones, Jamie              26 UC08                   36.79      37.12    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.28   4/15/2012 MARIA FUSTER, ESP                          
        NATL: N   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:00.09    4/9/2005 Kelly Bowman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     1:01.00    1:03.11    6  
      29.99   33.12                                                
  2 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     1:08.00    1:06.80    4  
      32.30   34.50                                                
  3 Hemady, Noura             28 District Of Colu     1:08.00    1:10.28    3  
      33.33   36.95                                                
  4 Jones, Jamie              26 UC08                 1:28.00    1:25.80    2  
      39.82   45.98                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 2:11.40    4/9/2005 Kelly Bowman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     2:15.00    2:18.91    6  
      31.75   35.41   36.18   35.57                                
  2 Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     2:30.00    2:31.68    4  
      34.28   38.56   40.06   38.78                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:18.20  10/30/2011 CAROLINE SAXBY, GBR                        
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 4:39.88   3/25/1995 Jane A Kleine                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren-Shriner, Lindsey   26 District Of Colu     5:20.00    5:04.91    6  
      34.44   37.09   39.46   39.58   38.83   39.08   38.30   38.13
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 28.92    3/3/2012 DIANA MACMANUS                               
        MEET: M 32.49   4/12/1997 Jeri Ramsbottom                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                   36.75      35.62    6  
  2 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic       36.63      35.99    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
        MEET: M 1:07.86   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hemady, Noura             28 District Of Colu     1:19.34    1:20.32    6  
      38.86   41.46                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
        MEET: M 2:25.05   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic     2:54.20    2:51.28    6  
      42.11   44.48   43.12   41.57                                
  2 Hemady, Noura             28 District Of Colu     2:50.75    2:54.53    4  
      41.94   43.74   44.69   44.16                                
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38  10/28/2011 GEORGINA HEYN, GBR                         
        NATL: N 1:10.04   4/15/2012 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 1:19.19   3/23/1996 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:29.00    1:25.58    6  
      41.69   43.89                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 2:53.44   3/23/1996 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:55.00    2:48.10M   6  
      38.67   42.67   43.16   43.60                                
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.18    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:06.63   3/23/1996 Susan Leupold                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:17.50    1:13.48    6  
      34.03   39.45                                                
  2 Paulsen, Anna             28 Monocacy Aquatic     1:20.00    1:23.88    4  
      37.74   46.14                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.64    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 2:20.70   1/25/2014 ABIGAIL FISH                               
        MEET: M 2:36.86    4/9/2005 Alicia Markey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:35.00    2:30.03M   6  
      33.44   37.98   38.91   39.70                                
  2 Koltz, Jessie             25 Reston Masters S     2:30.00    2:35.02M   4  
      33.62   38.50   40.60   42.30                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK                             
        MEET: M 1:11.69    4/9/2005 Jennifer O'Reilly                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             28 UC10                 1:18.50    1:16.70    6  
      35.89   40.81                                                
 -- Friedlander, Lauren       27 Germantown Maryl     1:25.00         NS  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:28.82   3/20/2010 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          26 Virginia Masters     2:35.00    2:32.60    6  
      33.19   39.75   43.85   35.81                                
  2 Warren-Shriner, Lindsey   26 District Of Colu     2:55.00    2:49.27    4  
      37.71   44.53   50.77   36.26                                
  3 Hemady, Noura             28 District Of Colu     2:52.58    2:56.41    3  
      38.53   44.60   51.94   41.34                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
        MEET: M 26.41   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters       28.89      28.97    6  
  2 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters        30.00      31.71    4  
  3 Madorno, Tiernan          30 National Capital       34.78      33.25    3  
  4 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl       35.00      36.37    2  
 -- Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan          40.14         NS  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                             
        NATL: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
        MEET: M 58.56   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl     1:15.00    1:16.44    6  
      36.40   40.04                                                
  2 Macary, Michele           30 Reston Masters S     1:20.00    1:18.85    4  
      37.91   40.94                                                
  3 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     1:25.47    1:28.24    3  
      42.40   45.84                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:07.00         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.60  11/20/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:13.86   3/29/2003 Amy K Weiss                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      2:50.50    2:32.30    6  
      33.20   37.69   40.58   40.83                                
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital     2:50.00    2:41.94    4  
      37.64   41.32   42.56   40.42                                
  3 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     2:30.00    2:42.72    3  
      35.42   40.71   43.18   43.41                                
  4 Huang, Ivy                34 Germantown Maryl     2:50.00    2:45.91    2  
      38.22   41.60   43.60   42.49                                
  5 Macary, Michele           30 Reston Masters S     3:00.00    2:54.12    1  
      39.12   43.82   46.69   44.49                                
  6 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     3:04.86    3:08.22  
      45.05   49.60   50.01   43.56                                
  7 Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan        3:40.50    3:22.18  
      45.24   52.71   54.42   49.81                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN, USA                          
        NATL: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
        MEET: M 4:38.76    4/4/1998 Jane A West                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      5:43.87    5:34.11    6  
      35.35   39.60   41.82 1:26.07   43.87   44.24   43.30        
  2 Hufford, Ellen            32 Arlington Master     6:48.50    6:49.81    4  
      47.96   52.26   54.09   53.50   54.25   53.28   50.11   44.36
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 32.15   3/27/1999 Susan O Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crumpler, Jane            33 Dmv Leviathan             NT      56.19    6  
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming        36.50         NS  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
        MEET: M 1:08.74   3/24/2007 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garlington, Mylah         34 Dmv Leviathan        1:56.65    1:51.47    6  
      55.22   56.25                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:16.50         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.86   4/21/2012 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N 2:12.47  11/22/2008 L OBERSTAR-BROWN                           
        MEET: M 2:32.72   3/17/2012 Mollie Grover                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters     2:35.50    2:34.28    6  
      37.76   39.09   38.94   38.49                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
        MEET: M 36.71    4/6/2002 Cheryl Conlin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters       37.32      37.37    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:19.68    4/6/2002 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters     1:20.36    1:22.21    6  
      39.08   43.13                                                
  2 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     1:27.00    1:28.76    4  
      41.37   47.39                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:53.58    4/6/2002 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russo, Claire             31 Virginia Masters     2:58.24    2:56.61    6  
      41.07   44.99   44.80   45.75                                
  2 Gaffney, Lauren           31 District Of Colu     3:19.00    3:09.77    4  
      42.28   48.05   50.40   49.04                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 27.89  12/10/2011 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 28.53   3/16/2013 Ruth Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters        30.00      31.48    6  
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital       41.20      39.41    4  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                           
        NATL: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
        MEET: M 1:11.66   3/21/2009 Jennifer O'Reilly                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        33 Patriot Masters      1:30.30    1:18.10    6  
      34.66   43.44                                                
  2 Madorno, Tiernan          30 National Capital     1:26.00    1:30.25    4  
      41.66   48.59                                                
 -- Jue, Heather              31 Lane 4 Swimming      1:18.50         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:31.37   3/24/2007 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters     2:40.90    2:39.92    6  
      34.24   41.63   46.60   37.45                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
        MEET: M 27.17   3/25/2000 Beth O Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          36 DC Dept Of Recre       29.80      29.20    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                           
        NATL: N   54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                
        MEET: M 1:01.39   3/24/2007 Margaret Conze                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNerney, Katie           36 Marauder Masters          NT    1:10.23    6  
      33.26   36.97                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.13  11/23/2013 NORIKO INADA, USA                            
        NATL: N 28.13  11/23/2013 NORIKO INADA                                 
        MEET: M 32.02   3/25/2000 Beth O Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Biles, Amber              39 Lane 4 Swimming        53.00         NS  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.37  11/16/2013 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:30.42   3/16/2013 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     2:52.22    2:50.37    6  
      41.87   43.02   43.24   42.24                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.87   3/25/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.97   9/22/2013 KATIE GLENN                                  
        MEET: M 36.78    4/9/2005 Cheryl Conlin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl       40.70      40.09    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.20   4/29/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 CYNTHIA LEWIS                              
        MEET: M 1:19.49   3/20/2004 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl     1:28.00    1:27.63    6  
      41.36   46.27                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        MEET: M 2:52.86   3/20/2004 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     3:17.85    3:15.61    6  
      45.31   49.73   50.53   50.04                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.28   12/8/2012 R.CRESCENTINI, ITA                           
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
        MEET: M 30.02   3/24/2007 Margaret Conze                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          36 DC Dept Of Recre       31.50      31.15    6  
  2 McNerney, Katie           36 Marauder Masters       40.20      37.12    4  
 -- Biles, Amber              39 Lane 4 Swimming        56.00         NS  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.17   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
        MEET: M 1:08.23   3/25/2000 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosco, Emily              35 Germantown Maryl     1:25.00    1:24.63    6  
      41.78   42.85                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.69  11/18/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:32.75   3/16/2013 Tobi Limke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         38 National Capital     2:56.92    2:58.79    6  
      43.93   44.74   49.74   40.38                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
        MEET: M 26.22   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       26.22      26.42    6  
  2 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming        27.59      27.84    4  
  3 McVeigh, Jennifer         42 Germantown Maryl       41.85      42.66    3  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 57.58   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       57.58      57.58M   6  
      27.26   30.32                                                
  2 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming      1:01.46    1:02.41    4  
      30.19   32.22                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:20.70   3/15/2008 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl     2:54.10    2:52.43    6  
      39.66   43.72 1:29.05                                        
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 5:01.87   3/15/2008 Denise Noznesky                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     6:00.00    6:00.33    6  
      40.74   45.29   46.95   46.54   46.37   45.80   45.60   43.04
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.96   5/20/2012 GISELE PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
        MEET: M 32.19    4/1/2006 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl       42.80      42.70    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
        MEET: M 1:10.09    4/1/2006 Susan Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     1:20.55    1:26.64    6  
      41.42   45.22                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.20    8/5/2012 LINLEY FRAME, AUS                            
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 38.13   3/20/2004 Patricia M Powis                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              42 North Carolina M       34.25      34.67M   6  
  2 Gebert, Claudia           43 District Of Colu     1:03.00      59.79    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:21.69   3/20/2004 Patricia M Powis                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rome, Erica               43 Maryland Masters     1:52.31    1:50.00    6  
      52.52   57.48                                                
  2 Gebert, Claudia           43 District Of Colu     2:30.00    2:11.87    4  
    1:04.45 1:07.42                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 3:01.73   3/31/2001 Penny S Bates                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rome, Erica               43 Maryland Masters     3:59.70    4:04.52    6  
      54.42 1:00.02 1:02.31 1:07.77                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
        MEET: M 28.19   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           43 Lane 4 Swimming        29.69      29.93    6  
  2 Scranton, Megan           42 Marauder Masters       32.61      37.02    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:05.49   3/31/2001 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     1:24.00    1:30.41    6  
      39.47   50.94                                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:09.20   3/31/2001 Beth O Baker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     1:16.48    1:24.30    6  
      38.68   45.62                                                
  2 Donnelly, Holly           42 Montgomery Ancie     1:30.00    1:29.83    4  
      41.24   48.59                                                
  3 Landon-D'Shen, Eleanor    44 Germantown Maryl     1:28.67    1:31.64    3  
      44.12   47.52                                                
 -- Rome, Erica               43 Maryland Masters     1:55.17         DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
      56.48   54.75                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 2:40.73   3/15/2008 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scranton, Megan           42 Marauder Masters     2:55.16    3:14.01    6  
      38.13   49.90 1:00.75   45.23                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.37   5/18/2013 M.THERESE FUZZATI, FRA                       
        NATL: N 26.59   12/8/2013 FALL WILLEBOORDSE                            
        MEET: M 28.94   3/20/2010 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valis, Carole             49 Germantown Maryl       32.00      31.30    6  
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie       34.50      34.60    4  
  3 Gan, Jody                 49 Montgomery Ancie       38.84      38.48    3  
  4 Svejda, Andrea            45 Montgomery Ancie     1:00.00      45.65    2  
  5 Chu, Jan                  47 Sunfish Masters        48.65      55.32    1  
 -- Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       34.24         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:04.51   3/15/2008 Florence Emanuel                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     1:08.00    1:08.32    6  
      32.57   35.75                                                
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie     1:17.00    1:17.29    4  
      35.86   41.43                                                
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters     1:15.75    1:19.65    3  
      35.97   43.68                                                
  4 O'Malley, Lesley          47 Tollefson Swimmi          NT    1:26.07    2  
      41.28   44.79                                                
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       1:32.90         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:22.82   3/17/2012 Denise Noznesky                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     2:28.00    2:31.15    6  
      34.24   37.63   39.34   39.94                                
  2 Sundel, Nanci             49 Montgomery Ancie     2:48.00    2:46.90    4  
      38.33   41.95   43.75   42.87                                
  3 Gan, Jody                 49 Montgomery Ancie     3:16.30    3:26.33    3  
      44.06   53.91 1:48.36                                        
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       4:34.95         NS  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 4:57.81    4/6/2002 Katherine A Branc                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     5:15.00    5:17.48    6  
      35.08   39.07   39.97   40.44   40.71   40.89   40.76   40.56
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        MEET: M 31.06   3/16/2013 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital       30.70      30.76M   6  
  2 Chu, Jan                  47 Sunfish Masters        56.48    1:03.27    4  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:08.88   3/16/2013 Susan Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital     1:08.88    1:08.38M   6  
      32.87   35.51                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.81   3/17/2013 ANNA HAMMER, SWE                             
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 37.65   3/16/2013 Lisa Groves                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters        38.50      38.51    6  
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl       42.42      43.75    4  
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       45.10      43.80    3  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.64   3/16/2013 ANNA HAMMER, SWE                           
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:24.69   3/16/2013 Lisa Groves                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      1:25.00    1:24.08M   6  
      38.90   45.18                                                
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     1:31.95    1:35.74    4  
      45.22   50.52                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.00  11/21/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:38.00  11/21/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 3:03.11   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      3:10.00    3:04.34    6  
      39.75   45.90   48.48   50.21                                
  2 O'Malley, Lesley          47 Tollefson Swimmi          NT    3:51.89    4  
      51.57   58.55 2:01.77                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 29.43   3/16/2013 Susan Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan           48 Nation's Capital       29.27      29.53    6  
  2 Valis, Carole             49 Germantown Maryl       37.80      36.84    4  
  3 Krongaard, Kim            49 Virginia Masters       39.87      40.33    3  
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776         49.94         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.47  11/20/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:03.47  11/20/2010 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:09.80   3/21/2009 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     1:35.62    1:34.35    6  
      44.11   50.24                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:36.88   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl     3:28.62    3:30.41    6  
      46.73   53.02   56.04   54.62                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:14.69    4/1/2006 Lisa Van Pelt-Dil                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              49 Riptide Masters      1:20.00    1:17.63    6  
      37.06   40.57                                                
 -- Inverso, Kim              49 Colonials 1776       1:55.79         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:38.78   3/17/2012 Laurie Hug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          48 Germantown Maryl     2:45.00    2:47.96    6  
      37.06   43.16   48.92   38.82                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   4/17/2011 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: N 27.91   12/8/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 28.54   3/19/2011 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                52 North Carolina M       29.00      27.67W   6  
  2 Whyler, Elaine            54 Marauder Masters          NT      35.63    4  
  3 Pohida, Marie             50 Health Unlimited       35.91      35.96    3  
  4 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie       46.65      50.48    2  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:04.25   3/19/2011 Carolyn Voorhees                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth Elliott   50 UC09                 1:09.50    1:11.51    6  
      33.69   37.82                                                
  2 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     1:20.32    1:21.25    4  
      38.97   42.28                                                
  3 Gilgore, Deborah          54 Montgomery Ancie     1:28.00    1:28.44    3  
      42.79   45.65                                                
  4 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     1:50.47    1:53.27    2  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
        MEET: M 2:19.73   3/19/2011 Kelly Parker Pala                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     2:57.29    2:56.45    6  
      39.93   44.19 1:32.33                                        
  2 Gilgore, Deborah          54 Montgomery Ancie     3:08.00    3:11.44    4  
      44.84   48.56   50.26   47.78                                
  3 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters     3:30.00    3:23.30    3  
      45.43   50.64   55.18   52.05                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:34.81   1/29/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
        MEET: M 5:35.73    4/1/2006 Elizabeth Hogan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     8:47.30    8:30.13    6  
      55.62 1:01.18 1:03.41 2:11.66 3:18.26                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 30.58   3/19/2011 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        30.65      31.42    6  
  2 Walsh, Sue                52 North Carolina M       33.60      33.55    4  
  3 Whyler, Elaine            54 Marauder Masters       50.00      41.89    3  
  4 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters       55.00      52.49    2  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.12    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:08.85   3/17/2012 LESLIE LIVINGSTON                          
        MEET: M 1:08.85   3/17/2012 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazyck, Carla             54 Maryland Masters     1:44.47    1:56.29    6  
      55.73 1:00.56                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.94    1/9/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:28.22   12/8/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 2:34.69   3/15/2008 Lisa Van Pelt-Dil                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohida, Marie             50 Health Unlimited     3:28.80    3:28.18    6  
      49.15   54.12 1:44.91                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.96  11/24/2012 MONICA CORO, ITA                             
        NATL: N 36.71  12/14/2013 KIM CROUCH                                   
        MEET: M 38.29   3/20/2010 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        37.50      36.87M   6  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
        MEET: M 29.25   3/16/2013 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        53 Patriot Masters        29.99      29.64    6  
  2 Menes, Rebecca            53 District Of Colu       58.00      51.35    4  
 -- Deal, Elisabeth Elliott   50 UC09                   33.50         NS  
 -- Walsh, Sue                52 North Carolina M       31.70         NS  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.28    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:09.68   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 1:21.39   3/19/2011 Kim Brightwell                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Livingston, Leslie        53 Patriot Masters      1:15.10         NS  
 -- Sugg, Stephanie           51 Montgomery Ancie     2:17.21         NS  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES, USA                          
        NATL: N 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
        MEET: M 2:55.43    4/1/2006 Elizabeth Hogan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menes, Rebecca            53 District Of Colu     4:08.00    4:01.27    6  
    2:06.46 1:03.45   52.14                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
        MEET: M 32.42   3/17/2012 Lisa Coakley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Barbara              55 UC12                   40.00      36.41    6  
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl       46.97      48.40    4  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:15.30   3/19/2011 Lynn Wymelenberg                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Barbara              55 UC12                 1:40.00    1:25.25    6  
      40.37   44.88                                                
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl     1:47.66    1:48.37    4  
      49.97   58.40                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:41.36   3/21/2009 Barbara Protzman                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Linda              59 Montgomery Ancie     3:45.00    3:25.17    6  
      45.50   52.24   54.04   53.39                                
  2 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie     3:46.43    3:57.26    4  
      48.87   59.61 1:07.53 1:01.25                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
        MEET: M 40.30   3/17/2012 Lisa Coakley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie       53.29      49.30    6  
  2 Noonan Sturm, Chris       55 Germantown Maryl     1:01.79      59.82    4  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.29   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 38.62   12/9/2012 BETH ESTEL                                   
        MEET: M 41.45   3/19/2011 Amy Cooley                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl       47.00      45.05    6  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.45   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:24.43  10/20/2013 JENNY COOK                                 
        MEET: M 1:30.35   3/19/2011 Amy Cooley                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     1:36.00    1:38.73    6  
      46.76   51.97                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.48   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
        MEET: M 3:14.71   4/12/1997 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     3:40.00    3:29.41    6  
      47.65   52.98   54.44   54.34                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13   12/7/2013 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: N 31.13   12/7/2013 VAL\GRANGER                                  
        MEET: M 34.88   3/20/2010 Jeanne Lappin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl       35.00      35.00    6  
  2 Weithers, Camille         56 Montgomery Ancie     1:30.00      50.76    4  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:17.39   3/16/2013 Jeanne Lappin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     1:18.00    1:17.54    6  
      37.53   40.01                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:54.99   3/16/2013 Jeanne Lappin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     2:55.00    3:02.76    6  
      41.57   43.71   49.35   48.13                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.66   6/23/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:21.22   3/20/2010 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           56 Germantown Maryl     1:30.00    1:30.05    6  
      44.39   45.66                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:51.87   3/20/2010 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            59 Germantown Maryl     2:55.00    2:56.48    6  
      36.57   47.30   54.32   38.29                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.23   12/7/2013 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 29.23   12/7/2013 LAURA VAL                                    
        MEET: M 34.19   3/15/2008 Janet Jastremski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste       33.83      33.99M   6  
  2 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters       35.00      35.35    4  
  3 Honberg, Lynda            62 Montgomery Ancie       47.00      47.16    3  
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     1:50.00         NS  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.84   12/6/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:03.84   12/6/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:09.97   3/19/2011 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     1:16.72    1:16.32    6  
      36.41   39.91                                                
  2 Honberg, Lynda            62 Montgomery Ancie     1:50.00    1:42.84    4  
 -- Wagner, Cheryl            62 Terrapin Masters     1:30.00        SCR  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL                                  
        MEET: M 2:31.02   3/17/2012 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     2:35.00    2:36.40    6  
      37.23   40.13   40.41   38.63                                
  2 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     2:45.67    2:47.43    4  
      37.87   43.17   43.78   42.61                                
 -- Wagner, Cheryl            62 Terrapin Masters     3:10.00         NS  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:13.55  11/12/2011 DEB WALKER                                 
        MEET: M 3:18.25   3/31/2001 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     4:40.00         NS  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.47   12/8/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:11.47   12/8/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:21.46   3/17/2012 Shirley Loftus-Ch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     1:34.00    1:25.94    6  
      40.51   45.43                                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.07   10/6/2013 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:15.07   10/6/2013 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:26.42   3/23/1996 Jayne Bruner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 Virginia Masters     1:25.00    1:26.37M   6  
      41.45   44.92                                                
  2 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste     1:27.78    1:27.99    4  
      40.20   47.79                                                
 -- Dew, Rosemary             64 Maryland Masters     1:40.00         NS  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.82  10/23/2011 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 32.35   3/19/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   33.13      33.04    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 1:19.78   3/24/2007 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             68 UC10                 1:26.37    1:30.68    6  
      43.94   46.74                                                
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      2:26.19         NS  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 2:57.89   3/24/2007 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             68 UC10                 3:09.99    3:11.62    6  
      44.85   49.19   49.23   48.35                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 35.58   3/19/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   36.95      37.24    6  
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      1:38.62         NS  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL                               
        MEET: M 1:19.08   3/19/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                 1:22.24    1:20.56    6  
      39.16   41.40                                                
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      3:41.13         NS  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: N 42.02  11/12/2011 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 42.35    4/9/2005 Joann Leilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie       46.17      46.06    6  
 -- Johnston, Jennifer        67 Lane 4 Swimming      1:49.51         NS  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 1:32.37   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     1:41.00    1:40.23    6  
      48.70   51.53                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 3:17.44   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     3:36.19    3:30.23    6  
      49.37   52.18   54.97   53.71                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 35.06   5/21/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 34.53  10/13/2013 DIANN UUSTAL                                 
        MEET: M 35.52   3/16/2013 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 UC45                   35.52      35.78    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.41   11/5/2011 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:25.67   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
        MEET: M 1:31.00   3/19/2011 Margot Pettijohn                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         68 Montgomery Ancie     1:37.29    1:39.13    6  
      46.20   52.93                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:15.63  11/10/2012 CAROLYN BOAK, USA                          
        NATL: N 3:15.63  12/10/2012 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Sally              69 Maryland Masters     3:45.00    3:58.73    6  
      55.99 1:00.43 1:01.44 1:00.87                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.34  11/27/2010 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 35.66   3/19/2011 Beth Schreiner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters       36.00      37.81    6  
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters       44.14      50.85    4  
  3 Carter, Linda             72 Germantown Maryl       55.00      59.10    3  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:22.71   3/19/2011 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters     1:23.37    1:28.30    6  
      42.55   45.75                                                
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     1:45.70    1:57.49    4  
      52.37 1:05.12                                                
  3 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     2:00.00    2:06.37    3  
    1:01.34 1:05.03                                                
  4 Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      2:05.88    2:07.73    2  
      58.97 1:08.76                                                
  5 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     1:55.00    2:09.25    1  
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:08.87   3/19/2011 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters     3:20.00    3:18.18    6  
      44.76   50.65   52.53   50.24                                
  2 Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     4:11.30    4:32.41    4  
      55.97 1:09.76 1:15.03 1:11.65                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.44   1/26/2013 E.KETELSEN, DEN                              
        NATL: N 40.58   4/15/2012 JOY WARD                                     
        MEET: M 43.63    4/1/2006 Nancy Brown                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           73 Virginia Masters       47.00      46.95    6  
  2 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     1:05.00    1:03.44    4  
  3 Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      1:03.80    1:05.04    3  
  4 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     1:08.00    1:06.43    2  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.25   5/20/2012 SATOKO TAKEUJI, JPN                        
        NATL: N 1:29.64   4/14/2012 JOY WARD                                   
        MEET: M 1:34.24    4/1/2006 Nancy Brown                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Linda             72 Germantown Maryl     2:10.00    2:23.15    6  
 -- Decarli, Carmen           74 Patriot Masters      2:13.55         NS  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
        MEET: M 44.32   3/21/2009 Joann Leilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     1:15.00    1:29.41    6  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:39.44   3/19/2011 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             72 Reston Masters S     2:20.00    2:39.63    6  
    1:17.62 1:22.01                                                
 -- Anttonen, Judy            73 Marauder Masters     2:13.80         DQ  
      One hand touch - breast
    1:10.79 1:21.96                                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.59    6/9/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 37.33   3/19/2011 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters       39.30      39.99    6  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:28.71   3/17/2012 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     1:32.38    1:30.09    6  
      40.57   49.52                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.65   1/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 6:41.30    4/9/2005 Lucy Brown                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     3:40.00    3:35.21M   6  
      47.58   55.44   56.72   55.47                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.79   2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 49.47   11/3/2013 ANNE WILLIAMS                                
        MEET: M 51.86   3/19/2011 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master       49.47      46.20N   6  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:49.45   10/6/2013 ANNE WILLIAMS                              
        MEET: M 2:12.47   3/21/2009 Janet Moeller                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master     1:49.45    1:40.82N   6  
      48.41   52.41                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:33.03   4/17/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 3:50.88   10/6/2013 ANNE WILLIAMS                              
        MEET: M 5:31.06   3/23/1996 Mimi Lee                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            75 Woodlands Master     3:50.88    3:36.56N   6  
      49.82   54.58   55.92   56.24                                
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.38   5/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:48.05   3/19/2011 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          79 Virginia Masters     1:52.00    1:53.05    6  
      55.11   57.94                                                
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.92    4/8/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     9:45.00    9:21.03    6  
    1:02.78 1:05.70 1:11.44 1:13.83 1:12.06 2:26.43 1:08.96        
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 46.10   5/21/2011 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
        MEET: M 56.16   3/20/2004 Sarah T Allnutt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     1:00.59    1:01.53    6  
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.88   7/17/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:59.15  11/22/2009 NANCY KINNEY                               
        MEET: M 4:35.24    4/4/1998 Anne I Walker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     5:00.00    4:39.87    6  
                    1:11.08 1:13.38                                
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.76   2/26/2011 A.VAN OBBERGHEN, BEL                       
        NATL: N 1:57.31   8/20/2011 ANN HIRSCH                                 
        MEET: M 2:34.23   3/31/2001 Jane W Dougherty                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     2:30.00    2:30.12M   6  
    1:11.83 1:18.29                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   45.57    4/9/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N   48.85   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:09.25   3/17/2012 Joan Waldbaum                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     1:09.00    1:13.43    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08    4/1/2012 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 1:58.02  11/21/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:02.95   3/27/1993 Elsa Mattila                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     2:40.50    2:39.55M   6  
    1:12.42 1:27.13                                                
 
Women 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.18   3/31/2012 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 4:35.51  10/28/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    80 Garden State Mas     6:45.00    6:56.81    6  
                    1:54.43                                        
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.46   4/10/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:56.65   3/24/2007 Jean Troy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             84 Maryland Masters     3:10.59    2:22.92    6  
    2:26.58                                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        MEET: M 24.31   4/12/1997 Robert Butcher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl       30.00      26.99    6  
  2 Clark, Kempsey            24 Germantown Maryl       29.40      30.24    4  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        MEET: M 55.59   3/26/1994 Christopher M Ben                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl     1:04.00      59.93    6  
      27.70   32.23                                                
  2 Stoica, David             22 Montgomery Ancie     1:19.73    1:21.59    4  
      36.57   45.02                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        MEET: M 2:05.32   4/12/1997 Russell J Kominsk                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Kempsey            24 Germantown Maryl     2:20.50    2:26.16    6  
      34.65   38.43   39.36   33.72                                
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.91  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
        MEET: M 56.79   3/17/2012 Josh Hafkin                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl     1:10.00    1:08.03    6  
      31.61   36.42                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14  12/15/2012 MICHAEL ARNOLD                               
        MEET: M 27.28   3/27/1993 Jeffrey H Roddin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Thomas              21 Germantown Maryl       33.00      29.06    6  
  2 Stoica, David             22 Montgomery Ancie       41.50      42.02    4  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.08   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 22.08   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 23.89   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Christoper           26 UC10                   25.00      24.45    6  
  2 Compton, Taylor           26 Lane 4 Swimming        25.09      24.85    4  
  3 Javaid, Usman             27 UC12                   26.98      26.65    3  
  4 Zacharias, John           28 UC08                   29.78      26.83    2  
 -- Von Ahsen, John           28 Germantown Maryl     1:00.00         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.29  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 48.29  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 52.73   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fay, Christoper           26 UC10                   58.88      55.67    6  
      26.00   29.67                                                
  2 Compton, Taylor           26 Lane 4 Swimming        55.43      55.90    4  
      26.64   29.26                                                
  3 Javaid, Usman             27 UC12                   58.76      59.62    3  
      27.72   31.90                                                
  4 Zacharias, John           28 UC08                 1:01.72      59.92    2  
      28.12   31.80                                                
  5 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:11.00    1:05.91    1  
      31.24   34.67                                                
  6 Parisi, Michael           29 District Of Colu     1:20.00    1:12.31  
      34.50   37.81                                                
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast       58.00         NS  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.90   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                       
        NATL: N 1:44.90   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                            
        MEET: M 1:56.99   3/17/2012 Bryan Rivera                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Sam               29 Lane 4 Swimming      2:08.94    2:09.06    6  
      29.77   32.24   33.39   33.66                                
  2 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 2:30.00    2:21.51    4  
      30.99   35.11   37.08   38.33                                
  3 George, Jason             27 Germantown Maryl     2:30.00    2:36.53    3  
      36.28   40.02   40.97   39.26                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:57.03  12/14/2013 ERIC NILSSON                               
        MEET: M 4:17.94   3/20/2004 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Jason             27 Germantown Maryl     5:31.60    5:32.41    6  
      37.09   41.26   41.63   42.75   43.21   42.21   41.72   42.54
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 29.73   4/12/1997 Christopher M Ben                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Jarryd             29 UC10                   27.50      26.28M   6  
  2 Zacharias, John           28 UC08                   33.94      33.18    4  
  3 Von Ahsen, John           28 Germantown Maryl     1:05.00    1:01.20    3  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.23   9/25/2011 LEONARDO SUMIDA, BRA                         
        NATL: N 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
        MEET: M 56.02   3/20/2010 Jarryd Botha                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast     1:08.00         NS  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN, USA                           
        NATL: N 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN                                
        MEET: M 30.76   3/23/1996 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Jarryd             29 UC10                   31.50      29.57M   6  
  2 Fay, Christoper           26 UC10                   34.00      33.00    4  
  3 McCarren, Charles         29 National Capital       33.19      33.01    3  
  4 Mason, Jacob              27 Reston Masters S       34.50      35.17    2  
  5 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu       36.00      37.18    1  
 -- Benjamin, Ethan           26 New England Mast       34.00         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN, USA                         
        NATL: N   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN                              
        MEET: M 1:08.37   3/23/1996 Michael Bagshaw                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarren, Charles         29 National Capital     1:13.52    1:11.95    6  
      33.75   38.20                                                
  2 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:25.00    1:20.33    4  
      38.17   42.16                                                
  3 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 1:25.00    1:21.19    3  
      38.88   42.31                                                
  4 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:20.00    1:22.29    2  
      39.13   43.16                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.68  11/17/2013 RYO KOBAYASHI, JPN                         
        NATL: N 2:11.26   1/17/2014 MARCUS TITUS                               
        MEET: M 2:30.76    4/9/2005 Peter Fehring                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarren, Charles         29 National Capital     2:40.40    2:37.91    6  
      34.52   39.09   41.08   43.22                                
  2 George, Jason             27 Germantown Maryl     3:05.17    3:03.68    4  
      41.74   45.85   47.81   48.28                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.53  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 23.53  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 26.12   3/20/2004 Troy D Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Javaid, Usman             27 UC12                   28.30      28.29    6  
  2 Brown, Jeremy             27 UC08                      NT      30.97    4  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.45   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                         
        NATL: N 52.45   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
        MEET: M 57.99    4/1/2006 Matthew Zuiderhof                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Javaid, Usman             27 UC12                 1:03.52    1:04.48    6  
      29.43   35.05                                                
  2 Brown, Jeremy             27 UC08                      NT    1:08.57    4  
      31.64   36.93                                                
  3 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:15.00    1:11.81    3  
      32.89   38.92                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   53.47   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND, USA                       
        NATL: N   53.47   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                            
        MEET: M 1:00.31    4/1/2006 Matthew Zuiderhof                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Jeremy             27 UC08                 1:10.00    1:11.10    6  
      32.93   38.17                                                
  2 Mason, Jacob              27 Reston Masters S     1:25.00    1:13.33    4  
      34.68   38.65                                                
  3 Kirchgessner, Joseph      27 UC12                 1:10.00    1:14.54    3  
      34.82   39.72                                                
  4 Miatkowski, Philip        26 District Of Colu     1:13.00    1:14.63    2  
      34.95   39.68                                                
  5 Parisi, Michael           29 District Of Colu     1:35.00    1:31.00    1  
      42.91   48.09                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: N 1:59.79  10/13/2013 ADAM RITTER                                
        MEET: M 2:12.26   3/20/2004 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Jason             27 Germantown Maryl     2:44.24    2:47.52    6  
      34.80   44.96   46.07   41.69                                
  2 Parisi, Michael           29 District Of Colu     3:00.00    3:17.01    4  
      37.64   51.25 1:48.12                                        
 -- Brown, Jeremy             27 UC08                 2:30.00         NS  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        MEET: M 52.23   3/24/2007 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     1:00.10    1:00.98    6  
      28.92   32.06                                                
  2 Thill, Geoffrey           31 Crossing Current     1:05.99    1:02.73    4  
      29.11   33.62                                                
  3 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT    1:05.69    3  
      32.02   33.67                                                
  4 Eastman, Jeff             34 National Capital     1:15.00    1:06.25    2  
      31.09   35.16                                                
  5 Connors, Dana             34 District Of Colu     1:05.00    1:07.14    1  
      31.92   35.22                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.52  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:01.03    4/1/2006 Troy Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Dana             34 District Of Colu     2:34.66    2:32.06    6  
      34.03   38.54   39.79   39.70                                
  2 Eastman, Jeff             34 National Capital     2:45.00    2:34.02    4  
      36.26   39.84   40.43   37.49                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 4:33.79   3/20/2010 Jeffrey Strahota                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters     4:25.00    4:20.47M   6  
      30.08   32.41   32.64   32.90   33.19   33.21   33.45   32.59
  2 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     4:44.36    4:48.69    4  
      33.14   36.15   36.26   37.09   37.04   37.01   36.95   35.05
  3 Thill, Geoffrey           31 Crossing Current     4:52.81    4:49.47    3  
      32.47   35.68   36.53   37.04   37.13   36.84   37.24   36.54
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
        MEET: M 29.31   3/21/2009 Jose-Luis Gallagh                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                   33.00      30.65    6  
  2 Harvey, Todd              34 District Of Colu       32.00      31.43    4  
  3 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl       34.56      34.88    3  
  4 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT      36.70    2  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        MEET: M 1:00.00   3/26/1994 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                 1:11.77    1:05.24    6  
      31.08   34.16                                                
  2 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     1:10.00    1:09.71    4  
      33.63   36.08                                                
  3 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl     1:16.64    1:18.00    3  
      38.22   39.78                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        MEET: M 2:16.45   3/26/1994 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetert, Daniel           31 Germantown Maryl     2:54.00    2:55.02    6  
      41.03   44.74   45.20   44.05                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
        MEET: M 29.87   3/21/2009 Blake Holden                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        32.19      31.51    6  
  2 Chandlee, David           33 UC08                   33.00      33.05    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: N 1:00.81   10/8/2011 ED MOSES                                   
        MEET: M 1:04.81   3/21/2009 Blake Holden                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chandlee, David           33 UC08                 1:09.00    1:10.83    6  
      33.09   37.74                                                
  2 Williams, Stuart          34 Patriot Masters      1:09.77    1:11.99    4  
      33.98   38.01                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
        MEET: M 26.02   3/24/2007 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters       27.50      27.06    6  
  2 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        26.18      27.30    4  
  3 Harvey, Todd              34 District Of Colu       28.50      28.02    3  
  4 Kilner, Jeffrey           32 UC08                   30.63      29.28    2  
  5 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters       29.92      30.28    1  
  6 Eastman, Jeff             34 National Capital       31.00      31.80  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.63  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        MEET: M 57.47   3/25/2000 Jeffrey H Roddin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Stuart          34 Patriot Masters        59.59    1:00.89    6  
      28.34   32.55                                                
  2 Harvey, Todd              34 District Of Colu     1:04.00    1:01.63    4  
      28.36   33.27                                                
  3 Brown, Jeff               34 Dmv Leviathan             NT    1:17.40    3  
      33.88   43.52                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: N 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:12.51   3/25/2000 Jeffrey H Roddin                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Todd              34 District Of Colu     2:25.00    2:24.31    6  
      31.20   35.52   37.85   39.74                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N   55.77  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                          
        MEET: M 1:02.38   3/16/2013 Adam Barley                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilner, Jeffrey           32 UC08                 1:15.00    1:06.19    6  
      30.11   36.08                                                
  2 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     1:10.11    1:09.60    4  
      32.09   37.51                                                
  3 Connors, Dana             34 District Of Colu     1:23.28    1:19.85    3  
      36.63   43.22                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        MEET: M 2:17.45   3/23/1996 Erik Kielin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              33 Virginia Masters     2:17.00    2:14.53M   6  
      28.51   34.35   39.11   32.56                                
  2 Chandlee, David           33 UC08                 2:28.80    2:24.92    4  
      30.87   36.64   41.50   35.91                                
  3 Strahota, Jeffrey         34 Terrapin Masters     2:32.32    2:29.45    3  
      31.14   39.77   42.89   35.65                                
  4 Roddy, Brendan            34 District Of Colu     2:35.00    2:34.83    2  
      31.97   38.73   47.59   36.54                                
  5 Connors, Dana             34 District Of Colu     3:03.10    2:53.18    1  
      34.96   46.35   50.99   40.88                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
        MEET: M 24.05   3/25/2000 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl       27.00      26.71    6  
  2 Nakahodo, Sidney          39 National Capital       25.90      28.03    4  
  3 Miller, Jeffrey           37 National Capital       28.35      28.50    3  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       26.34         NS  
 -- De Hart, Pieter           36 Stonewall Master       26.26         NS  
 -- Casp, Justin              38 Montgomery Ancie       32.00         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
        MEET: M 53.06   3/25/2000 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master       56.69      56.74    6  
      26.84   29.90                                                
  2 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl     1:00.00      58.60    4  
      27.80   30.80                                                
  3 Wood, Don                 36 Montgomery Ancie     1:10.00    1:01.83    3  
      28.94   32.89                                                
  4 Miller, Jeffrey           37 National Capital     1:05.50    1:05.71    2  
      32.10   33.61                                                
  5 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie     1:20.00    1:08.82    1  
      33.16   35.66                                                
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       58.00         NS  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        MEET: M 1:59.73   3/27/1999 Dale McElhattan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master     2:08.20    2:07.01    6  
      28.49   32.32   33.43   32.77                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     2:15.50    2:11.83    4  
      30.07   33.37   33.91   34.48                                
  3 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     2:25.00    2:21.39    3  
      33.06   36.10   36.46   35.77                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        MEET: M 4:23.01   3/25/2000 Stephen A Bauman                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle             39 National Capital     5:44.42    5:42.03    6  
      39.57   43.17   43.95   43.83   43.67   43.37   43.36   41.11
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
        MEET: M 26.84   3/23/1996 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          39 National Capital       29.72      31.41    6  
  2 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie       35.14      33.84    4  
  3 Ahlgren, Kyle             39 National Capital       42.22      42.47    3  
  4 Omoniyi, Adewale          36 Dmv Leviathan             NT    1:31.92    2  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       32.64         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 58.25   3/23/1996 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          39 National Capital     1:05.95    1:06.83    6  
      32.35   34.48                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 2:07.12   3/25/2000 Jerome A Frentsos                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           36 Stonewall Master     2:21.22    2:21.12    6  
      32.87   35.47   36.49   36.29                                
  2 Gallagher, Jose-Luis      38 Lane 4 Swimming      2:21.90    2:22.24    4  
      35.53   36.83   35.57   34.31                                
  3 Nakahodo, Sidney          39 National Capital     2:35.81    2:35.12    3  
      36.55   41.13   40.15   37.29                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
        MEET: M 28.82    4/4/1998 Wally C Dicks                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl       33.00      32.96    6  
  2 Wood, Don                 36 Montgomery Ancie       38.00      34.61    4  
  3 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl       38.00      35.78    3  
  4 Miller, Jeffrey           37 National Capital       36.65      36.99    2  
 -- Sady, Darek               37 District Of Colu       35.26         NS  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.18   9/15/2013 RYOSUKE IMAI, JPN                          
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
        MEET: M 1:03.18    4/4/1998 Wally C Dicks                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     1:24.00    1:22.71    6  
      39.47   43.24                                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.72   3/20/2011 LARS FROLANDER, SWE                          
        NATL: N 24.87   12/1/2012 GLENN COUNTS                                 
        MEET: M 26.35   3/25/2000 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl       29.30      30.05    6  
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu       29.34      30.09    4  
  3 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie       35.00      32.15    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO, USA                          
        NATL: N 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO                               
        MEET: M 58.59   3/24/2007 Jeffrey Roddin                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl     1:07.00    1:06.65    6  
      30.28   36.37                                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     1:11.00    1:07.97    4  
      31.46   36.51                                                
  3 Casp, Justin              38 Montgomery Ancie     1:30.00    1:13.88    3  
      34.96   38.92                                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS, USA                            
        NATL: N 56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS                                 
        MEET: M 59.11   3/25/2000 Jerome A Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Der Veen, Dominik     37 Germantown Maryl     1:15.00    1:08.11    6  
      32.55   35.56                                                
  2 Grasha, Eric              38 District Of Colu     1:11.00    1:11.02    4  
      32.23   38.79                                                
  3 Smink, Jonathan           35 Germantown Maryl     1:09.31    1:11.20    3  
      33.96   37.24                                                
  4 Dasovich, Scott           38 Montgomery Ancie     1:15.00    1:13.52    2  
      33.70   39.82                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 23.13   8/15/2013 BRIAN JACOBSON                               
        MEET: M 24.51    4/6/2002 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       25.25      25.51    6  
  2 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming        27.58      28.55    4  
  3 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       27.90      28.59    3  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 54.02    4/6/2002 Michael A Fell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     1:05.00    1:01.83    6  
      30.09   31.74                                                
  2 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming      1:02.90    1:03.01    4  
      29.23   33.78                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
        MEET: M 2:00.90   3/16/2013 Daniel Bellin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     2:16.00    2:17.91    6  
      32.10   34.84   35.94   35.03                                
  2 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     2:28.78    2:30.50    4  
      34.23   38.64   39.29   38.34                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 27.44   3/31/2001 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       38.60      34.83    6  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.53   12/8/2013 STEVE WEST, USA                              
        NATL: N 28.53   12/8/2013 STEVE WEST                                   
        MEET: M 29.92   3/24/2007 Wally Dicks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       32.90      32.20    6  
  2 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters       33.10      33.29    3.5
  2 Sandi, Gustavo            42 Germantown Maryl       33.66      33.29    3.5
  4 Moon, WonKee              40 District Of Colu       35.53      35.01    2  
  5 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       38.77      38.58    1  
 -- Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming        36.25         NS  
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital       35.30         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.44   12/7/2013 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 1:01.44   12/7/2013 STEVE WEST                                 
        MEET: M 1:05.98   3/24/2007 Wally Dicks                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters     1:14.10    1:15.36    6  
      35.66   39.70                                                
  2 Sandi, Gustavo            42 Germantown Maryl     1:14.27    1:15.72    4  
      35.95   39.77                                                
  3 Moon, WonKee              40 District Of Colu     1:20.10    1:17.58    3  
      37.54   40.04                                                
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital     1:18.13         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.36   12/8/2013 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 2:14.36   12/8/2013 STEVE WEST                                 
        MEET: M 2:27.38   3/29/2003 Wally C Dicks                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         42 Terrapin Masters     2:45.49    2:45.49    6  
      36.77   41.88   43.63   43.21                                
  2 Moon, WonKee              40 District Of Colu     2:52.25    2:48.78    4  
      38.72   42.21   43.30   44.55                                
  3 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     3:20.00    3:08.38    3  
      43.87   47.57   49.14   47.80                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.72   4/28/2013 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 27.33    4/9/2005 Henry Stewart                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            44 Terrapin Masters       27.50      27.36    6  
  2 Tomson, Farol             43 Germantown Maryl       30.84      31.34    4  
 -- Filbeck, David            41 Montgomery Ancie       32.00         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                               
        MEET: M 1:00.54   3/31/2001 J Clay Britt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              40 District Of Colu     1:11.11    1:08.46    6  
      32.53   35.93                                                
  2 Filbeck, David            41 Montgomery Ancie     1:15.00    1:13.37    4  
      35.13   38.24                                                
  3 Hannesschlager, Michael   40 Lane 4 Swimming      1:14.90    1:13.61    3  
      33.13   40.48                                                
 -- Gonzales, Francisco       42 National Capital     1:16.80         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 2:21.42   3/21/2009 Emad Elshafei                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan               41 Germantown Maryl     2:53.50    2:50.33    6  
      36.85   45.54   50.19   37.75                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI, USA                          
        NATL: N 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI                               
        MEET: M 24.82   3/29/2003 Gregory L Oxley                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters          NT      28.87    6  
  2 Mc Caffrey, John          45 Montgomery Ancie       28.50      28.90    4  
 -- Czander, Eric             49 District Of Colu       31.00         NS  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.30   3/10/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                         
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
        MEET: M 55.84   3/17/2012 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     1:02.00    1:02.26    6  
      29.71   32.55                                                
  2 Humbert, George           46 Montgomery Ancie     1:05.88    1:02.94    4  
      30.27   32.67                                                
  3 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     1:30.00    1:16.02    3  
      33.74   42.28                                                
 -- Smith, Chris              48 Nation's Capital     1:00.00         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.87    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
        MEET: M 2:07.50   3/31/2001 John S Hudson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     2:25.60    2:30.25    6  
      34.38   39.21   39.07   37.59                                
  2 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     3:08.45    3:04.94    4  
      39.03   44.24   49.50   52.17                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      2:20.22         NS  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.10   1/20/2013 FABIO CALMASINI, ITA                       
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
        MEET: M 4:35.73   3/15/2008 Adam Spector                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Harold              46 Germantown Maryl     7:02.80    6:59.67    6  
      41.57   46.78   51.23   54.95   56.57   56.86   57.34   54.37
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      4:54.77         NS  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
        MEET: M 27.98   3/21/2009 J Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters       32.26      32.82    6  
  2 Humbert, George           46 Montgomery Ancie       37.00      36.92    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                              
        MEET: M 58.33   3/21/2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czander, Eric             49 District Of Colu     1:17.00    1:16.44    6  
      37.84   38.60                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
        MEET: M 2:09.05   3/21/2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters     2:46.25    2:45.50    6  
      38.13   40.79   42.70   43.88                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: N 28.88  10/12/2013 TODD TORRES                                  
        MEET: M 30.06   3/21/2009 Wally Dicks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu       32.60      32.38    6  
  2 Dubin, Jeff               48 Montgomery Ancie       39.00      39.67    4  
  3 Humbert, George           46 Montgomery Ancie       39.59      39.78    3  
  4 Knight, Keir              47 Germantown Maryl       49.55      46.77    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.39  10/12/2013 TODD TORRES, USA                           
        NATL: N 1:04.39  10/12/2013 TODD TORRES                                
        MEET: M 1:07.88   3/24/2007 Jon Blank                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     1:12.50    1:11.71    6  
      33.76   37.95                                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     1:21.11    1:13.69    4  
      35.17   38.52                                                
  3 Dubin, Jeff               48 Montgomery Ancie     1:25.00    1:25.65    3  
      41.02   44.63                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.41   4/28/2013 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
        MEET: M 2:31.41   3/29/2003 Gregory L Oxley                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     2:40.30    2:40.66    6  
      35.61   40.13   42.03   42.89                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     2:50.43    2:41.35    4  
      37.17   41.02   41.35   41.81                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.58   3/17/2013 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        MEET: M 26.38   3/17/2012 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               47 Virginia Masters       30.15      31.67    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.78   5/20/2012 DEKE BOTSFORD, CAN                           
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
        MEET: M 58.26   3/21/2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff              45 Montgomery Ancie     1:01.50    1:00.64    6  
      28.43   32.21                                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      1:11.55         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
        MEET: M 2:24.99   3/16/2013 Jonathan Berry                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             47 Virginia Masters     2:25.88    2:18.78M   6  
      31.52   35.09   35.85   36.32                                
 -- Sax, William              45 Patriot Masters      2:37.86         NS  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.68    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
        MEET: M 1:00.44   3/20/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           46 District Of Colu     1:04.20    1:05.15    6  
      30.67   34.48                                                
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters     1:08.40    1:06.64    4  
      30.97   35.67                                                
  3 Czander, Eric             49 District Of Colu     1:15.00    1:13.94    3  
      35.66   38.28                                                
  4 Mc Caffrey, John          45 Montgomery Ancie     1:17.00    1:16.53    2  
      34.39   42.14                                                
 -- Wunderlich, Karl          49 Germantown Maryl     1:12.50         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64    3/8/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
        MEET: M 2:09.71   3/20/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff              45 Montgomery Ancie     2:21.30    2:20.72    6  
      29.17   37.53   39.64   34.38                                
  2 Czander, Eric             49 District Of Colu     2:40.00    2:38.75    4  
      34.03   42.06   45.19   37.47                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
        MEET: M 24.81   3/29/2003 Paul T Trevisan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters       29.19      26.55    6  
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl       29.50      29.55    4  
  3 Martin, Tom               50 Marauder Masters       31.50      30.55    3  
  4 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl       30.66      32.21    2  
  5 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming        29.00      32.94    1  
  6 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie       33.00      32.98  
  7 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie       37.50      35.53  
 -- Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie       32.75         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
        MEET: M 55.49   3/29/2003 Paul T Trevisan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters     1:03.48      58.34    6  
      27.75   30.59                                                
  2 Quinones, Enrique         51 District Of Colu     1:00.50    1:00.69    4  
      29.11   31.58                                                
  3 Martin, Tom               50 Marauder Masters     1:06.00    1:07.35    3  
      32.57   34.78                                                
  4 Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     1:12.75    1:12.84    2  
      35.17   37.67                                                
  5 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie     1:15.00    1:14.46    1  
      34.56   39.90                                                
  6 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming      1:10.00    1:16.62  
      35.50   41.12                                                
  7 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie     1:24.10    1:20.64  
      35.92   44.72                                                
 -- Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl     1:12.00         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.61  10/14/2011 AMBROSE GAINES, USA                        
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 ROWDY GAINES                               
        MEET: M 2:04.73    4/1/2006 Bradford Gandee                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl     2:22.75    2:25.48    6  
      33.97   36.64   37.26   37.61                                
  2 Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     2:42.75    2:48.34    4  
      38.84   43.61   44.41   41.48                                
 -- Quinones, Enrique         51 District Of Colu     2:12.00         DQ  
      False start
      30.69   33.18   34.55   35.36                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 4:54.14   3/17/2012 Bill Shipp                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         51 District Of Colu     4:45.00    4:51.54M   6  
      32.60   35.51   36.34   37.27   37.49   37.70   37.89   36.74
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.36  12/15/2013 FRTIZ BEDFORD, USA                           
        NATL: N 27.36  12/15/2013 FRITZ BEDFORD                                
        MEET: M 28.75   3/19/2011 Clay Britt                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie       29.10      28.78    6  
  2 Laiti, Chris              54 Leesburg Area Ma       34.00      33.75    4  
  3 Rodriguez-jurado, Alejo   51 Montgomery Ancie       50.15      51.08    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.91  10/26/2013 FRITZ BEDFORD, USA                         
        NATL: N   59.92  10/15/2011 STEVE WOOD                                 
        MEET: M 1:01.99   3/19/2011 Clay Britt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie     1:03.00    1:02.22    6  
      29.52   32.70                                                
  2 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:14.00    1:12.45    4  
      35.43   37.02                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE, USA                           
        NATL: N 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE                                
        MEET: M 31.64   3/16/2013 Jon Blank                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                54 North Carolina M       32.20      33.18    6  
  2 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl       39.79      41.42    4  
  3 Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie       43.00      43.48    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
        MEET: M 1:20.11   3/19/2011 David Malsbury                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:24.00    1:21.22    6  
      37.43   43.79                                                
  2 Lagdon, Chip              54 Germantown Maryl     1:40.00    1:39.02    4  
      46.99   52.03                                                
 -- Blank, Jon                54 North Carolina M     1:11.11         NS  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
        MEET: M 27.63   3/20/2004 Robert M Hansen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie       28.50      29.04    6  
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl       32.00      31.74    4  
  3 Strouse, Gregory          52 Germantown Maryl       33.35      33.57    3  
  4 Linehan, Sean             54 Lane 4 Swimming        29.55      37.20    2  
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters       29.40         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                
        MEET: M 1:01.40   3/20/2004 Robert M Hansen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay                51 Riptide Masters      1:13.00    1:10.51    6  
      31.97   38.54                                                
  2 Golden, Scott             51 Germantown Maryl     1:14.00    1:11.37    4  
      32.63   38.74                                                
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters     1:06.55         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS                                 
        MEET: M 2:19.56   3/20/2004 John M Craig                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Malone, Kenneth           50 Maryland Masters     2:33.29         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
        MEET: M 1:05.05   3/20/2004 Donald Graham                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay               53 Montgomery Ancie     1:05.00    1:05.96    6  
      29.63   36.33                                                
  2 Blank, Jon                54 North Carolina M     1:06.79    1:07.29    4  
    1:07.21    0.08                                                
  3 Harris, Greg              51 Virginia Masters     1:14.10    1:08.28    3  
      31.58   36.70                                                
 -- Johnson, Peter            53 Montgomery Ancie     1:30.00         DQ  
      Alternating Kick - fly
      45.11   44.18                                                
 -- Nelson, Greg              54 Montgomery Ancie     1:34.75         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        MEET: M 2:26.64   3/23/1996 John Calvert                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg              51 Virginia Masters     2:45.00    2:32.05    6  
      33.61   39.23   44.24   34.97                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 24.70    4/1/2006 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie       30.00      28.78    6  
  2 Thomas, Dan               57 Germantown Maryl       30.90      30.84    4  
  3 Ferguson, Duncan          57 Montgomery Ancie       33.12      34.82    3  
  4 Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie       29.00      39.18    2  
 -- Klein, Jonathan           57 North Carolina M       27.50         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
        MEET: M 55.12    4/1/2006 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      1:03.94    1:03.38    6  
      29.78   33.60                                                
  2 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     1:04.00    1:06.49    4  
      31.75   34.74                                                
  3 Klein, Jonathan           57 North Carolina M     1:08.17    1:16.51    3  
      26.61   49.90                                                
  4 Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      1:20.00    1:23.01    2  
      39.75   43.26                                                
 -- Kirchner, Kevin           59 Montgomery Ancie     1:08.00         NS  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      1:09.99         NS  
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     1:07.00        SCR  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 2:13.04   3/19/2011 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     2:20.00    2:20.30    6  
      32.68   35.49   35.86   36.27                                
  2 Sanford, Doug             55 Montgomery Ancie     2:35.50    2:33.54    4  
      36.23   39.56   40.07   37.68                                
  3 Ferguson, Duncan          57 Montgomery Ancie     2:45.59    2:57.70    3  
      42.25   45.02   47.09   43.34                                
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     2:36.00         NS  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      2:37.80         NS  
 -- Kirchner, Kevin           59 Montgomery Ancie     2:40.00         NS  
 -- Bastos, Edson             57 Germantown Maryl     2:35.00         NS  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 5:08.27    4/6/2002 Jay R Platt                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            56 Virginia Masters     4:50.00    5:01.65M   6  
      34.80   36.74   37.76   38.58   38.48   39.26   38.14   37.89
  2 Jones, Judd               56 Georgia Masters      5:05.12    5:06.27M   4  
      35.25   38.50   39.04   39.11   38.85   39.38   38.93   37.21
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.01  11/10/2012 TOM BARTON, USA                              
        NATL: N 29.01  12/10/2012 TOM BARTON                                   
        MEET: M 29.97   3/17/2012 Jonathan Klein                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           57 North Carolina M       29.97      31.64    6  
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie       36.00      34.76    4  
  3 Romo, Robert              56 Virginia Masters       40.50      36.98    3  
  4 Osinski, Michael          57 Germantown Maryl       42.00      39.35    2  
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters        43.50         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON                                 
        MEET: M 1:04.91   3/17/2012 Jonathan Klein                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      1:12.80    1:12.29    6  
      34.63   37.66                                                
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie     1:17.00    1:15.32    4  
      38.06   37.26                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON                                 
        MEET: M 2:27.45   3/17/2012 Jonathan Klein                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               56 Georgia Masters      2:39.95    2:37.39    6  
      36.87   39.39   40.96   40.17                                
  2 Wilson, Keith             57 Montgomery Ancie     2:55.00    2:40.56    4  
      39.15   40.76   40.80   39.85                                
 -- Denes, Thomas             57 Montgomery Ancie     2:56.00         NS  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
        MEET: M 34.84   3/17/2012 Jose E Cunningham                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Robert              56 Virginia Masters       40.50      39.97    6  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.45   5/18/2013 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
        MEET: M 28.60   3/15/2008 Mark Pugliese                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reider, Pete              59 Terrapin Masters       30.88      30.56    6  
 -- Romo, Robert              56 Virginia Masters       35.00         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   59.80    4/1/2013 DAN THOMPSON, CAN                          
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
        MEET: M 1:07.70    4/9/2005 Kieran Kelleher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanford, Doug             55 Montgomery Ancie     1:14.38    1:16.22    6  
      35.14   41.08                                                
  2 Friedland, David          57 Montgomery Ancie     1:23.00    1:21.92    4  
      38.83   43.09                                                
  3 Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      1:30.00    1:38.35    3  
      45.09   53.26                                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:11.02   3/21/2009 Edwin McCleskey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Robert              56 Virginia Masters     1:21.00    1:18.97    6  
      37.67   41.30                                                
 -- Rickard, Alan             57 Riptide Masters      1:25.40         NS  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        MEET: M 2:38.36   3/15/2008 Mark Pugliese                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Dan               57 Germantown Maryl     3:17.00    3:10.92    6  
      36.87   49.93 1:00.79   43.33                                
 -- Hernandez, Javier         57 Lane 4 Swimming      3:30.00         DQ  
      Did not finish on back - back
      47.15   53.58 1:00.25   48.14                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 25.40   3/19/2011 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gandee, Brad              60 Patriot Masters        27.00      27.49    6  
  2 Elliott, Tim              60 Virginia Masters       31.00      29.89    4  
  3 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        32.00      31.74    3  
  4 Miller, Jim               64 Virginia Masters       33.10      33.31    2  
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776         29.70         NS  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 56.63   12/7/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 57.61   3/17/2012 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       1:02.00    1:00.15    6  
      29.32   30.83                                                
  2 Gandee, Brad              60 Patriot Masters      1:01.00    1:01.40    4  
      29.82   31.58                                                
  3 Elliott, Tim              60 Virginia Masters     1:09.00    1:10.71    3  
      34.88   35.83                                                
  4 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming      1:11.00    1:10.98    2  
      34.24   36.74                                                
  5 Miller, Jim               64 Virginia Masters     1:20.00    1:18.59    1  
      37.79   40.80                                                
  6 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     1:21.68    1:27.93  
      42.22   45.71                                                
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776       1:05.35         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER, USA                         
        NATL: N 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER                              
        MEET: M 2:12.59   3/17/2012 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       2:16.00    2:13.12    6  
      31.70   33.07   34.28   34.07                                
 -- Gandee, Brad              60 Patriot Masters      2:15.00         NS  
 -- Stevens, Craig            61 Colonials 1776       2:23.11         NS  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.39   12/1/2012 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:35.15    2/2/2014 JACK GROSELLE                              
        MEET: M 4:48.72   3/17/2012 James Thornton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           62 Colonials 1776       5:01.00    4:57.38    6  
      34.78   37.42   38.12   38.55   38.44   38.58   37.56   33.93
  2 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast     5:15.00    5:08.88    4  
      36.06   38.76   40.30   39.80   39.18   38.92   38.20   37.66
 -- Gandee, Brad              60 Patriot Masters      5:00.00         NS  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                          
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
        MEET: M 33.13   3/17/2012 Geoffrey Meyer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast       34.00      31.81M   6  
  2 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        41.00      39.69    4  
  3 Nash, Dawson              61 District Of Colu       42.00      42.36    3  
  4 Miller, Jim               64 Virginia Masters       39.00      42.59    2  
  5 Abbott, John              64 Germantown Maryl       44.00      43.39    1  
  6 Amann, Don                61 Montgomery Ancie       47.00      47.31  
 -- Keith, Dale               60 Colonials 1776         33.50         NS  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:13.34   3/17/2012 Geoffrey Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jim               64 Virginia Masters     1:36.30    1:34.99    6  
      46.89   48.10                                                
  2 Abbott, John              64 Germantown Maryl     1:40.00    1:43.04    4  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 2:54.86   3/17/2012 Mark Pugliese                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              61 District Of Colu     3:15.00    3:23.24    6  
      47.92   52.01   53.55   49.76                                
 -- Keith, Dale               60 Colonials 1776       2:45.00         NS  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.16    5/5/2012 STUART ELLICOTT, AUS                         
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
        MEET: M 37.64    4/9/2005 Jack Iliff                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters       40.74      40.35    6  
  2 Abbott, John              64 Germantown Maryl       44.00      43.72    4  
  3 Boyle, Michael            63 Reston Masters S       49.92      52.64    3  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:23.43   3/17/2012 Steve Dougherty                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     1:55.45    1:56.25    6  
      56.16 1:00.09                                                
 -- Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters     1:28.62         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA, USA                          
        NATL: N 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA                               
        MEET: M 3:04.69   3/19/2011 Charles Hoffman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          64 Terrapin Masters     3:17.64    3:11.37    6  
      43.73   48.13   49.01   50.50                                
  2 Boyle, Michael            63 Reston Masters S     4:23.00    4:13.15    4  
    1:00.05 1:05.57 1:05.84 1:01.69                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 30.86    4/9/2005 Jack Iliff                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast       32.00      28.43M   6  
  2 Craig, John               60 Connecticut Mast       30.00      30.27M   4  
  3 Dearfield, Kerry          62 Lane 4 Swimming        35.00      34.57    3  
  4 Walters, Mark             62 Germantown Maryl       35.27      35.36    2  
  5 Nash, Dawson              61 District Of Colu       42.00      38.59    1  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
        MEET: M 1:09.68   3/15/2008 Kieran Kelleher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Donald            60 Puget Sound Mast     1:09.00    1:05.70M   6  
      29.95   35.75                                                
  2 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     1:21.20    1:21.16    4  
      37.06   44.10                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN                              
        MEET: M 3:15.29   3/17/2012 Mark Walters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John               60 Connecticut Mast     2:28.00    2:31.52M   6  
      33.09   36.92   38.66   42.85                                
  2 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     3:19.00    3:23.82    4  
      41.42   49.35   55.85   57.20                                
  3 Nash, Dawson              61 District Of Colu     3:38.00    3:34.23    3  
      43.10   53.91   58.25   58.97                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 1:07.80   3/20/2010 George Schmidt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Tim              60 Virginia Masters     1:25.00    1:20.59    6  
      38.44   42.15                                                
  2 Amann, Don                61 Montgomery Ancie     1:45.00    1:44.67    4  
      48.22   56.45                                                
 -- Abbott, John              64 Germantown Maryl     1:34.00         NS  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD                              
        MEET: M 2:34.99   3/20/2010 George Schmidt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walters, Mark             62 Germantown Maryl     3:25.00    3:19.11    6  
      37.77   56.41   59.39   45.54                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
        MEET: M 27.72   3/21/2009 Jim Dragon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie       31.92      32.13    6  
  2 Miller, Tim               69 Germantown Maryl       34.00      35.66    4  
 -- Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       35.00         NS  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                      
        NATL: N   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS                           
        MEET: M 1:02.84   3/25/2000 Cav Cavanaugh                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie     1:10.00    1:10.36    6  
      33.70   36.66                                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
        MEET: M 6:35.95    4/1/2006 Barry Shay                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          67 Garden State Mas     6:00.00    6:00.30M   6  
      40.66   45.86   47.62   47.50   47.53   47.14   45.33   38.66
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER                                  
        MEET: M 35.72   3/31/2001 Marshall R Greer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       41.73      39.08    6  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
        MEET: M 36.26   3/21/2009 Jim Dragon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie       40.00      39.67    6  
  2 Culhane, Kevin            68 Alexandria Maste       40.99      42.10    4  
  3 Miller, Tim               69 Germantown Maryl       44.00      46.57    3  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:30.09   3/16/2013 Henry Cole                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     1:27.00    1:27.21M   6  
      41.53   45.68                                                
  2 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     2:01.00    2:00.57    4  
      56.35 1:04.22                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 3:15.80   3/17/2012 David Gisselquist                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     3:12.00    3:13.83M   6  
      42.19   48.04   51.67   51.93                                
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: N 1:06.60   12/5/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
        MEET: M 1:14.38   3/15/2008 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     1:41.20    1:40.84    6  
      46.60   54.24                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 3:00.15   3/15/2008 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     3:58.83    3:54.99    6  
      47.72 1:01.64 1:05.36 1:00.27                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:20.01   3/15/2008 Edward Reed Jr                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               65 Montgomery Ancie     1:28.00    1:28.87    6  
      44.12   44.75                                                
  2 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     1:40.31    1:39.46    4  
      45.30   54.16                                                
  3 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     1:41.30    1:42.11    3  
      46.44   55.67                                                
  4 Miller, Tim               69 Germantown Maryl     1:30.00    1:42.87    2  
      50.74   52.13                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 2:58.26   3/15/2008 Edward Reed Jr                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             65 Montgomery Ancie     3:01.42    3:08.46    6  
      42.62   50.73   53.44   41.67                                
  2 Paulson, Laurence         65 Reston Masters S     3:43.38    3:44.82    4  
      48.18   57.23 1:13.04   46.37                                
  3 Meyer, Jerry              65 Central Maryland     3:59.00    3:53.00    3  
      50.04   54.75 1:09.07   59.14                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
        MEET: M 34.79    4/6/2002 Kenneth Flynn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl       37.29      41.61    6  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 1:13.83   3/17/2012 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters     1:21.63    1:17.50    6  
      37.54   39.96                                                
  2 Robinson, David           71 Germantown Maryl     1:20.00    1:20.38    4  
      37.91   42.47                                                
  3 Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:20.00    1:22.79    3  
      38.84   43.95                                                
  4 Norvell, John             74 Germantown Maryl     2:15.89    2:12.26    2  
    1:00.45 1:11.81                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
        MEET: M 2:44.76   3/17/2012 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           74 Gold Coast Maste     2:48.00    2:46.90    6  
      37.46   41.22   43.77   44.45                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
        MEET: M 6:15.12   3/20/2010 Howard Rolston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           74 Gold Coast Maste     5:58.82    6:08.50M   6  
      40.72   43.37   45.58   47.19   47.74   48.35   48.88   46.67
  2 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     7:45.10    6:52.14    4  
      49.33   51.76   52.42   52.47   52.24   51.86   52.26   49.80
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.51   12/8/2013 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 33.51   12/8/2013 RICHARD BURNS                                
        MEET: M 39.57   3/21/2009 Keith Harries                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters       38.50      36.73M   6  
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl       45.01      43.52    4  
  3 Robinson, David           71 Germantown Maryl       49.00      44.93    3  
  4 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl       44.42      46.01    2  
  5 Diehl, David              73 Ywca Masters of        46.50      51.34    1  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/7/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:12.09   12/7/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 1:29.07   3/21/2009 Keith Harries                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters     1:22.00    1:21.00M   6  
      39.20   41.80                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:39.00    1:37.09    4  
      48.32   48.77                                                
  3 Robinson, David           71 Germantown Maryl     1:36.00    1:38.76    3  
      48.40   50.36                                                
  4 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl     1:42.21    1:54.62    2  
 -- Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:45.00         DQ  
      Did not finish on back
      51.82   53.69                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.01   12/6/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.01   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 3:17.83   3/21/2009 Keith Harries                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters     3:22.50    3:20.89    6  
      47.34   50.13   51.80   51.62                                
  2 Robinson, David           71 Germantown Maryl     3:40.00    3:42.82    4  
      51.12   57.43 1:00.28   53.99                                
  3 Wall, Kenneth             73 Germantown Maryl     3:57.27    4:22.13    3  
      56.43 1:03.32 1:11.18 1:11.20                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 36.16   8/24/2013 DAVID GILDEA                                 
        MEET: M 42.45   3/20/2010 Louis Diamond                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          71 Virginia Masters       46.40      46.26    6  
 -- Diehl, David              73 Ywca Masters of        55.30         DQ  
      False start
 -- Cole, Henry               70 Columbia Masters       42.00         NS  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.41   8/24/2013 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 1:21.41   8/24/2013 DAVID GILDEA                               
        MEET: M 1:37.97   3/21/2009 Louis Diamond                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry               70 Columbia Masters     1:32.00    1:31.01M   6  
      42.84   48.17                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:49.61    1:48.52    4  
      52.13   56.39                                                
 -- Brundage, Warner          71 Virginia Masters     1:43.00         NS  
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.51   9/22/2013 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 3:04.51   9/22/2013 DAVID GILDEA                               
        MEET: M 3:49.18   3/17/2012 William Chadsey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry               70 Columbia Masters     3:22.00    3:15.22M   6  
      43.90   48.70   50.00   52.62                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
        MEET: M 35.83   3/17/2012 Hugh Roddin                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters          NT      34.56M   6  
  2 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters        44.00      47.97    4  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.51   11/9/2013 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 1:13.51   11/9/2013 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 1:18.38   3/17/2012 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      1:55.00    1:52.20    6  
      49.28 1:02.92                                                
  2 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     1:50.36    1:56.49    4  
      55.91 1:00.58                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:55.66  11/10/2013 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 3:13.99   3/17/2012 Hugh Roddin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     3:59.99    4:13.03    6  
    1:00.17 1:05.36 1:05.76 1:01.74                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.40   10/6/2013 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:14.40   10/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 1:36.02   3/17/2012 William Chadsey                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iliff, Jack               70 Maryland Masters     1:20.00    1:19.90M   6  
      35.62   44.28                                                
  2 Hillman, James            70 Germantown Maryl     1:32.87    1:37.76    4  
      47.89   49.87                                                
  3 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      1:45.00    1:46.54    3  
      49.26   57.28                                                
 -- Davey, Michael            70 Alexandria Maste     1:35.00         NS  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:44.81   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 3:35.84   3/17/2012 Roger Golden                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Roger             72 Germantown Maryl     3:35.84    3:43.76    6  
      55.16   58.99 1:01.35   48.26                                
  2 Davey, Michael            70 Alexandria Maste     3:45.00    3:45.86    4  
      48.46 1:00.56 1:08.90   47.94                                
  3 Zamon, Frederick          72 Patriot Masters      4:00.92    4:00.14    3  
      50.80 1:01.74 1:14.67   52.93                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
        MEET: M 39.18   3/25/1995 Frank Havlicek                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M       39.61      39.73    6  
  2 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie       52.10      46.04    4  
  3 Fisher, Bill              77 Germantown Maryl       51.76      58.68    3  
 -- Gerson, Gordon            78 Reston Masters S       57.12         NS  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
        MEET: M 1:28.55   3/17/2012 Ray Scharf                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M     1:28.90    1:35.86    6  
      45.13   50.73                                                
  2 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     1:56.16    1:52.56    4  
  3 Fisher, Bill              77 Germantown Maryl     1:59.77    2:23.23    3  
      58.77 1:24.46                                                
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       9:30.00   10:04.19    6  
    1:08.40 1:16.25 1:18.45 1:19.71 1:17.61   57.51   21.51 2:24.75
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
        MEET: M 44.93   3/16/2013 Marshall Greer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     1:06.80    1:03.54    6  
  2 Gerson, Gordon            78 Reston Masters S     1:00.50    1:07.64    4  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 1:25.22    4/6/2002 Roger G Franks                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillen, Neal              77 Montgomery Ancie     2:34.29    2:33.69    6  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 2:58.21    4/6/2002 Roger G Franks                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       4:35.00    4:27.86    6  
    1:01.07 1:07.96 1:11.88 1:06.95                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
        MEET: M 46.02    4/9/2005 Kenneth Flynn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie       44.73      44.42M   6  
  2 Scharf, Ray               77 North Carolina M       52.79      54.81    4  
  3 Gerson, Gordon            78 Reston Masters S     1:05.93    1:22.69    3  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.76   3/19/2011 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:31.15  10/29/2011 DAVID COSTILL                              
        MEET: M 1:51.53    4/9/2005 Kenneth Flynn                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharf, Ray               77 North Carolina M     1:58.30    2:13.51    6  
    1:02.81 1:10.70                                                
 -- Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie     1:44.38         NS  
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:09.09    5/5/2012 TONY GOODWIN, AUS                          
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
        MEET: M 3:59.20    4/9/2005 Kenneth Flynn                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            75 Montgomery Ancie     4:01.68    4:26.56    6  
      54.47 1:06.01 1:12.72 1:13.36                                
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.38   1/25/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
        MEET: M 1:51.57   3/24/2007 H. Donald Messer                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       2:45.00    2:39.58    6  
    1:19.65 1:19.93                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES                              
        MEET: M 3:33.53   3/27/1993 Norris Fluke                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         78 Colonials 1776       4:45.00    4:52.34    6  
    1:14.35 2:33.60 1:04.49                                        
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.14    2/9/2013 ROBERTO ALBERICHE, ESP                       
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
        MEET: M 46.67   3/16/2013 Frank Robinson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S       41.50      42.23M   6  
 -- Robinson, Frank           81 Montgomery Ancie       51.00         NS  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 38.62  11/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
        MEET: M 42.16   3/20/2004 Paul Hutinger                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S       48.00      49.33    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:28.47   11/9/2013 CLARKE MITCHELL                            
        MEET: M 1:33.27   3/20/2004 Paul Hutinger                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S     1:52.80    1:53.73    6  
      54.20   59.53                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:19.77  11/10/2013 BURWELL JONES                              
        MEET: M 3:25.46   3/24/2007 Roger Franks                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            84 Reston Masters S     4:10.00    4:15.58    6  
      55.44 1:03.40 1:08.95 1:07.79                                
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.15   12/3/2011 GIULIO DIVANO, ITA                         
        NATL: N 1:46.05   11/4/2012 BOB BEST                                   
        MEET: M 2:54.10   3/16/2013 H Donald Messer                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, H Donald          83 DC Dept Of Recre     2:59.00    3:23.92    6  
    1:13.62 2:10.30                                                
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.82   11/3/2013 TSUNAMI                  -RUS              
                         E YUDINA, L YUDINA, I SHLEMOVA, O BORISOVA        
        NATL: N 1:51.99  11/13/2011 RED TIDE                                   
                         K MOUGHTY, N JO, K GARY, S WAGER                  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:47.25   12  
     1) Warren-Shriner, Lindsey W26     2) Menes, Rebecca W53             
     3) Gebert, Claudia W43             4) Hemady, Noura W28              
       43.03    33.05  1:10.35    20.82                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: N 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORDSE, S WAGER       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:24.00    2:35.77   12  
     1) Landon-D'Shen, Eleanor W44      2) Bosco, Emily W35               
     3) Friedlander, Lauren W27         4) Huang, Ivy W34                 
                         35.14    38.43                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.08  11/10/2013 NORTH CAROLINA MASTERS   -USA              
                         SUE WALSH, JEN STRINGER, ALICIA UHL, ERIKA BRAUN  
        NATL: N 1:48.08  11/10/2013 NORTH CAROLINA MASTERS                     
                         S WALSH, J STRINGER, A UHL, E BRAUN               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:25.25   12  
     1) Donnelly, Holly W42             2) Permisohn, Kara W41            
     3) Gan, Jody W49                   4) Sundel, Nanci W49              
       36.00    35.15    40.12    33.98                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO MASTERS                          
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, V DAVIDSON  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'B'                       NT    2:49.38   12  
     1) Donnelly, Holly W42             2) Gan, Jody W49                  
     3) Permisohn, Kara W41             4) Sundel, Nanci W49              
       43.39    59.18    32.76    34.05                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.32  10/20/2013 UCLA BRUIN MASTERS       -USA              
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
        NATL: N 2:13.32  10/20/2013 UCLA BRUIN MASTERS                         
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  2:24.00    2:29.68   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Cosgrove, Karen W56            
     3) Lappin, Jeanne W59              4) Valis, Carole W49              
       39.01    45.03    34.36    31.28                                    
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  3:05.00    3:30.01    8  
     1) Carter, Linda W72               2) Noonan Sturm, Chris W55        
     3) Postma, Terri W45               4) McVeigh, Jennifer W42          
     1:04.00    55.01    42.57    48.43                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
        NATL: N 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  5:09.00    5:32.36   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Cosgrove, Karen W56            
     3) Lappin, Jeanne W59              4) Valis, Carole W49              
       41.00  1:23.87    45.87  1:38.47    37.27  1:18.16    33.71  1:11.86
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.35  11/10/2013 PLANO WETCATS            -USA              
                         J COLE, C MCKELVEY, K MACCURDY, L MORRISON        
        NATL: N 4:43.35  11/10/2013 PLANO WETCATS                              
                         J COLE, C MCKELVEY, K MACCURDY, L MORRISON        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    6:57.79   12  
     1) Sugg, Stephanie W51             2) Pettijohn, Margot W68          
     3) Honberg, Lynda W62              4) Foley, Linda W59               
       49.91  2:12.00    26.31  1:18.37    49.41  1:45.99    49.56  1:41.43
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.18  12/15/2013 NEW ENGLAND              -USA              
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
        NATL: N 2:22.18  12/15/2013 NEW ENGLAND MASTERS                        
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    3:31.84   12  
     1) Foley, Linda W59                2) Honberg, Lynda W62             
     3) Pettijohn, Margot W68           4) Sugg, Stephanie W51            
       53.19                      51.17                                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 OKUDINHAS                -BRA              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SUGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  1:56.00    1:59.93   12  
     1) Finn, Thomas M21                2) Tomson, Farol M43              
     3) George, Jason M27               4) Clark, Kempsey M24             
       26.90    29.29    32.60    31.14                                    
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.71   4/11/2010 RN SARONNO               -ITA              
                         M MATTACCHIONE, L LANDONI, S ABRESCIA, L SANESI   
        NATL: N 3:32.54   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS                           
                         A SCHMITT, P SAUCEDO, A MULL, K DOAK              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:29.50    4:09.80   12  
     1) Van Der Veen, Dominik M37       2) Clark, Kempsey M24             
     3) Smink, Jonathan M35             4) Finn, Thomas M21               
       28.82    59.80    31.34  1:05.59    30.54  1:03.41    28.60  1:01.00
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.86   11/3/2013 TSUNAMI                  -RUS              
                         S MUKHIN, D LEBEDEV, P SEDYUK, V CHERNYY          
        NATL: N 1:32.97  10/24/2009 S. CALIFORNIA AQUATIC MASTERS              
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uc08  'A'                                              NT    1:47.14   12  
     1) Brown, Jeremy M27               2) Zacharias, John M28            
     3) Kilner, Jeffrey M32             4) Chandlee, David M33            
       28.28    26.47    26.40    25.99                                    
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    1:54.58    8  
     1) McCarren, Charles M29           2) Eastman, Jeff M34              
     3) Miller, Jeffrey M37             4) Nakahodo, Sidney M39           
       28.43    29.50    28.94    27.71                                    
  3 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    1:56.25    6  
     1) Grasha, Eric M38                2) Miatkowski, Philip M26         
     3) Parisi, Michael M29             4) Williams, Neill M46            
       28.04    29.61    32.47    26.13                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.07  11/24/2013 GUNMA TAKESHI            -JPN              
                         A SHIMIZU, N INOMATA, K KOIKE, Y IWASAKI          
        NATL: N 3:23.69   12/5/2009 S. CALIFORNIA AQUATIC MASTERS              
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Capital YMCA  'A'                             NT    4:15.77   12  
     1) McCarren, Charles M29           2) Eastman, Jeff M34              
     3) Miller, Jeffrey M37             4) Nakahodo, Sidney M39           
       27.54    58.57    31.71  1:10.13    31.22  1:04.96    30.12  1:02.11
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 KAIJI YOKOSUKA           -JPN              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uc08  'A'                                              NT    1:58.36   12  
     1) Kilner, Jeffrey M32             2) Chandlee, David M33            
     3) Brown, Jeremy M27               4) Zacharias, John M28            
       30.38    31.83    29.55    26.60                                    
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:04.98    8  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) McCarren, Charles M29          
     3) Eastman, Jeff M34               4) Miller, Jeffrey M37            
       31.16    32.73    31.76    29.33                                    
  3 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:09.68    6  
     1) Czander, Eric M49               2) Moon, WonKee M40               
     3) Grasha, Eric M38                4) Miatkowski, Philip M26         
       36.29    34.77    29.42    29.20                                    
  4 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:14.50    2:10.13    4  
     1) Main, Bryan M41                 2) Sandi, Gustavo M42             
     3) Smink, Jonathan M35             4) Van Der Veen, Dominik M37      
       38.48    35.03    29.78    26.84                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:52.11  10/28/2012 GUNMA TAKESHI            -JPN              
                         Y IWASAKI, K KOIKE, A SHIMIZU, N INOMATA          
        NATL: N 3:57.49   12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC                       
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNUE
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    4:44.88   12  
     1) Grasha, Eric M38                2) Czander, Eric M49              
     3) Harvey, Todd M34                4) Roddy, Brendan M34             
       33.76  1:09.95    40.62  1:25.98    29.45  1:03.99    30.94  1:04.96
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  4:38.00    5:03.18    8  
     1) Clark, Kempsey M24              2) Van Der Veen, Dominik M37      
     3) Tomson, Farol M43               4) Strouse, Gregory M52           
       39.84  1:20.68    37.22  1:18.61    33.90  1:15.33    32.68  1:08.56
  3 National Capital YMCA  'A'                             NT    5:50.97    6  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Miller, Jeffrey M37            
     3) McCarren, Charles M29           4) Eastman, Jeff M34              
       17.52    54.94    40.74  1:23.41    48.01  1:24.15    42.73  2:08.47
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane 4 Swimming  'A'                                   NT    2:13.37   12  
     1) Gallagher, Jose-Luis M38        2) Garner, Sam M29                
     3) Hernandez, Javier M57           4) Hannesschlager, Michael M40    
       29.97    34.72  1:08.68                                             
  2 Germantown Maryland Masters  'B'                  3:30.00    3:17.14    8  
     1) Von Ahsen, John M28             2) Knight, Keir M47               
     3) Katz, Harold M46                4) Fisher, Bill M77               
       58.17    45.83    37.18    55.96                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:50.93  11/15/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:48.00    5:09.47   12  
     1) Thomas, Dan M57                 2) Sandi, Gustavo M42             
     3) Golden, Scott M51               4) Smink, Jonathan M35            
              1:31.41    37.60  1:18.67           1:15.51    30.04  1:03.88
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.79  10/16/2010 BLU FROG                 -USA              
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
        NATL: N 1:38.79  10/16/2010 BLU FROG                                   
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  2:04.90    2:06.99   12  
     1) Bastos, Edson M57               2) Osinski, Michael M57           
     3) Lagdon, Chip M54                4) Strouse, Gregory M52           
       32.99    16.90    15.46  1:01.64                                    
  2 Montgomery Ancient Mariners  'B'                       NT    2:20.19    8  
     1) Dubin, Jeff M48                 2) Denes, Thomas M57              
     3) Ferguson, Duncan M57            4) Rodriguez-jurado, Alejo M51    
                         34.64                                             
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
        NATL: N 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM                              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  4:38.00    4:31.90   12  
     1) Golden, Scott M51               2) Strouse, Gregory M52           
     3) Lagdon, Chip M54                4) Wunderlich, Karl M49           
       31.40  1:07.25    32.57  1:09.34    32.88  1:12.52    16.83  1:02.79
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
        NATL: N 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'D'                  2:36.00    2:39.56   12  
     1) Robinson, David M71             2) Tomson, Farol M43              
     3) Golden, Scott M51               4) Hillman, James M70             
       47.62    40.44    32.47    39.03                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM            -USA              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
        NATL: N 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM                              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  5:45.00    6:12.37   12  
     1) Bastos, Edson M57               2) Tomson, Farol M43              
     3) Golden, Roger M72               4) Norvell, John M74              
       34.36  1:11.22    23.92  1:11.71    45.60  1:34.24  1:01.30  2:15.20
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:35.00    2:32.57   12  
     1) Thomas, Dan M57                 2) Abbott, John M64               
     3) Walters, Mark M62               4) Osinski, Michael M57           
       39.39    45.25    37.42    30.51                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: N 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:45.00    2:59.68   12  
     1) Fisher, Bill M77                2) Miller, Tim M69                
     3) Robinson, David M71             4) Wall, Kenneth M73              
       59.38                    1:29.28                                    
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        NATL: N 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'D'                  5:46.00    5:57.48   12  
     1) Hillman, James M70              2) Robinson, David M71            
     3) Wall, Kenneth M73               4) Miller, Tim M69                
       41.50  1:26.91    41.92  1:29.26    16.35    43.40    52.73  2:17.91
 
Men 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:26.52  10/23/2011 MICHIGAN MASTERS         -USA              
                         RAY MARTIN, FRANK CODY, LAWRENCE DAY, WALLY DOBLER
        NATL: N 5:17.89  12/11/2005 NORTH CAROLINA                             
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  6:40.00    7:11.49   12  
     1) Wall, Kenneth M73               2) Hillman, James M70             
     3) Golden, Roger M72               4) Robinson, David M71            
       49.40  1:52.93    51.51  1:46.89    58.80  2:02.70    42.02  1:28.97
 
Mixed 100-119 100 SC Meter Couples Relay Time Trial
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  1:00.00      58.73   12  
     1) Tomson, Farol M43               2) Friedlander, Lauren W27        
       28.79    29.94                                                      
  2 National Capital YMCA  'A'                        1:11.62    1:10.38    8  
     1) Ahlgren, Kyle M39               2) Sullivan, Shannon W38          
       35.86    34.52                                                      
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    1:14.15    6  
     1) Gainor, Cathy W45               2) Denes, Thomas M57              
       36.11    38.04                                                      
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.99  10/29/2011 G.B.POLICE               -GBR              
                         B STEATHAM, H BIRD, A RAMM, N GASKIN              
        NATL: N 3:44.84   12/3/2011 THE OLYMPIC CLUB                           
                         J DORR, E REILLY, B BISHOP, T HOLSMAN             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  4:49.00    4:51.41   12  
     1) Friedlander, Lauren W27         2) Roetert, Daniel M31            
     3) Huang, Ivy W34                  4) George, Jason M27              
       36.48  1:19.95    32.23  1:09.71    31.94  1:08.44    34.20  1:13.31
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.68  11/25/2012 TSUNAMI                  -RUS              
                         V CHERNYY, O BORISOVA, E YUDINA, S MUKHIN         
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:12.32   12  
     1) Madorno, Tiernan W30            2) Sullivan, Shannon W38          
     3) Nakahodo, Sidney M39            4) Lee, Peter M44                 
       34.43    35.27    28.75    33.87                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:45.99  10/30/2010 OTTER                    -GBR              
                         D ROBERTS, D WARREN, G HODSON, L KELLEHER         
        NATL: N 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB                           
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    4:33.61   12  
     1) Moon, WonKee M40                2) Warren-Shriner, Lindsey W26    
     3) Gaffney, Lauren W31             4) Roddy, Brendan M34             
       29.90  1:02.16    35.28  1:14.34    34.37  1:13.04    30.41  1:04.07
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    4:55.98    8  
     1) Madorno, Tiernan W30            2) Sullivan, Shannon W38          
     3) Nakahodo, Sidney M39            4) Lee, Peter M44                 
       36.37  1:15.22    35.89  1:14.61    32.40  1:07.68    35.72  1:18.47
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.51  11/23/2013 PHOENIX SWIM CLUB        -USA              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        NATL: N 1:47.51  11/23/2013 PHOENIX SWIM CLUB                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                        NT    2:04.60   12  
     1) Barley, Adam M33                2) Russo, Claire W31              
     3) Holland, Dave M47               4) Letendre, Denise W26           
       29.29    37.59    27.99    29.73                                    
  2 District Of Columbia Aquatics  'A'                     NT    2:19.66    8  
     1) Hemady, Noura W28               2) Gaffney, Lauren W31            
     3) Harvey, Todd M34                4) Parisi, Michael M29            
       38.83    40.31    28.03    32.49                                    
  3 National Capital YMCA  'A'                             NT    2:33.54    6  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Lee, Peter M44                 
     3) Sullivan, Shannon W38           4) Madorno, Tiernan W30           
       37.51    40.38    15.45  1:00.20                                    
  4 Dmv Leviathan  'A'                                     NT    3:34.48    4  
     1) Crumpler, Jane W33              2) Garlington, Mylah W34          
     3) Brown, Jeff M34                 4) Omoniyi, Adewale M36           
     1:07.60  1:00.67    31.63    54.58                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.24  11/24/2013 PHOENIX SWIM CLUB        -USA              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        NATL: N 3:56.24  11/24/2013 PHOENIX SWIM CLUB                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  5:15.00    5:16.52   12  
     1) Tomson, Farol M43               2) Bosco, Emily W35               
     3) Van Der Veen, Dominik M37       4) Huang, Ivy W34                 
       39.07  1:21.64    41.43  1:28.58    31.31  1:08.93    36.79  1:17.37
  2 National Capital YMCA  'A'                             NT    5:28.56    8  
     1) Nakahodo, Sidney M39            2) Lee, Peter M44                 
     3) Sullivan, Shannon W38           4) Madorno, Tiernan W30           
       34.23  1:11.30    41.62  1:28.21    23.04    43.70    51.14  2:05.35
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                  2:25.00    2:31.47   12  
     1) Postma, Terri W45               2) Knight, Keir M47               
     3) Noonan Sturm, Chris W55         4) Katz, Harold M46               
       35.02    35.69    52.31    28.45                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        NATL: N 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'B'                  4:49.00    4:41.98   12  
     1) Noznesky, Denise W48            2) Lappin, Jeanne W59             
     3) Tomson, Farol M43               4) Main, Bryan M41                
       33.67  1:11.12    36.08  1:14.73    31.68  1:07.66    32.38  1:08.47
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: N 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'B'                     NT    2:58.12   12  
     1) Nash, Dawson M61                2) Gebert, Claudia W43            
     3) Connors, Dana M34               4) Menes, Rebecca W53             
       43.25    58.85    34.29    41.73                                    
 -- Marauder Masters  'A'                                  NT        XDQ  
     1) Whyler, Elaine W54              2) Scranton, Megan W42            
     3) McNerney, Katie W36             4) Martin, Tom M50                
       39.53    45.63    37.12    29.98                                    
 -- Lane 4 Swimming  'A'                                   NT        SCR  
     1) Gallagher, Jose-Luis M38        2) Hannesschlager, Michael M40    
     3) Hernandez, Javier M57           4) Conze, Margaret W43            
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
        NATL: N 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM                              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:47.02    1:46.08W  12  
     1) Braun, Erika W42                2) Walsh, Sue W52                 
     3) Blank, Jon M54                  4) Klein, Jonathan M57            
       26.07    27.56    26.29    26.16                                    
  2 Germantown Maryland Masters  'C'                  2:10.50    2:12.24    8  
     1) Golden, Scott M51               2) Noznesky, Denise W48           
     3) Tomson, Farol M43               4) Lappin, Jeanne W59             
       33.63    33.83    30.79    33.99                                    
  3 Germantown Maryland Masters  'B'                  3:20.00    3:07.15    4  
     1) Carter, Linda W72               2) Landon-D'Shen, Eleanor W44     
     3) Von Ahsen, John M28             4) Walters, Mark M62              
       59.43    32.17    15.40  1:20.15                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.65  10/14/2012 BLU FROG TEAM            -USA              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
        NATL: N 1:57.65  10/10/2012 BLU FROG TEAM                              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:57.47    1:58.32   12  
     1) Klein, Jonathan M57             2) Blank, Jon M54                 
     3) Braun, Erika W42                4) Walsh, Sue W52                 
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS                         
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:43.69   12  
     1) Honberg, Lynda W62              2) Pettijohn, Margot W68          
     3) Morrow, Dan M65                 4) Harmon, David M65              
                         35.78    32.66                                    
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: N 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    6:41.95   12  
     1) Harmon, David M65               2) Morrow, Dan M65                
     3) Pettijohn, Margot W68           4) Honberg, Lynda W62             
       45.08  1:33.86    44.66  1:34.55    50.52  1:48.47    48.67  1:45.07